Kraj předal ceny za vítězství v soutěži Dětským domovům

[29151|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/foto3_6e95cc350a.jpg]

18. 12. 2008
[id:7275|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Jedenadvacet sad dětské stolní hry „Hledání pokladu“, které jako odměnu za vítězství v soutěži o Cenu Euroregionu Nisa, přivezla do Liberce Dr. Regina Gellrichová z agentury Pontes, předal náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl ředitelům Dětských domovů zřizovaných Libereckým krajem.

Hry si z rukou Radka Cikla převzali ředitelé sedmi Dětských domovů zřizovaných Libereckým krajem – Mojmír Hojač z DD Semily, Tomáš Kahan z DD Frýdlant, Jan Říčař z DD Jablonec n. N.,  Miroslav Zajíc z DD Dubá–Deštná, Regina Stiblíková z DD, ZŠ a MŠ Krompach, Karel Heller z DD Česká Lípa a Vlastimil Faltýnek z DD Jablonné v P. Liberecký kraj zvítězil v kategorii vzdělávání za projekt partnerství „Škola hrou – překonávání hranic“  mezi Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal/Agentura Pontes, Libereckým krajem, spolkem Domowina, a Saským vzdělávacím institutem.

„Hra umožní zahrát si ji dětem, z různých států, neboť pravidla a úkoly při hledání pokladu jsou uvedeny ve čtyřech jazycích, česky, německy a polsky a lužickou srbštinou, nebo se mohou učit pojmy v cizích jazycích,“ uvedl Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

V 1. ročníku soutěže o Cenu ERN byly k účasti vyzvány města, obce, školy i další účastníci přeshraniční spolupráce, které soutěžily v pěti kategoriích: Komunální partnerství,  bezpečnost a zdraví,¨vzdělání, cestovní ruch a sport a kultura

Ze 49 přihlášek se jich nejvíc sešlo právě  v kategorii školství, celkem 18, a tak konkurence byla velmi kvalitní.

„Předávaná Cena ERN pro rok 2008 byla českými uměleckými skláři vyrobena jako skleněná kapka kolorovaná uvnitř modrou a zelenou, barvami Euroregionu Nisa, Kapka tak symbolizuje nejen kapku štěstí, ale také vody, řeku Nisu, která všechny tři země spojuje,“ vysvětlil mluvčí.

V kategorii „komunální partnerství“ zvítězila spolupráce v rámci Svazku měst Malý trojúhelník Bogatynia – Hrádek nad Nisou – Zittau. Hrádek nad Nisou se radoval z prvního místa i v kategorii „bezpečnost a zdraví“, kde se zapojil do přeshraniční spolupráce dobrovolných hasičů, společně s dobrovolnými hasiči z Žitavy.

Skleněnou trofej v oblasti cestovního ruchu obdržely turistické veletrhy TOURTEC, které vznikly za spolupráce Eurocentra v Jablonci nad Nisou a Úřadu okresního starosty v Jelení Hoře. Do vítězného kulturního projektu EUROPERA se zapojila Základní umělecká škola Liberec a Euroregionales Kulturzentrum St. Johannis Zittau.

Další ročník Ceny ERN se bude konat v roce 2010.