Kraj řeší varující situaci kolem spalniček

11. 03. 2019

Vzhledem k narůstajícímu počtu onemocnění spalničkami svolal náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka ve čtvrtek 7. března jednání ředitelů všech zdravotnických zařízení v Libereckém kraji. Zúčastnilo se ho i vedení Krajské hygienické stanice Liberec (KHS).

Náměstek Přemysl Sobotka a ředitel KHS Vladimír Valenta popsali současnou varující epidemiologickou situaci a projednali také dopis ministra zdravotnictví.

Po diskusi s řediteli se všichni shodli, že osloví ohrožené skupiny zdravotníků s nabídkou na očkování, event. stanovení hladiny protilátek. Zdravotní pojišťovny očkování nehradí, a tak náklady ponesou jednotlivé nemocnice, které si nakoupí očkovací látku. Celkem se v kraji jedná o několik stovek zdravotníků.

„Jsem rád, že nemocnice jsou a budou aktivní při očkování. I jeden případ spalniček znamená karanténu okolo 20 dní pro veškeré kontakty, a to by výrazně ohrozilo chod nemocnic,“ vysvětlil MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz