Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky

19. 01. 2022

Sanitní vůz obdrží darem od Libereckého kraje Oblastní spolek Českého červeného kříže v Liberci. O darování automobilu Mercedes-Benz Sprinter, který k poslednímu dni loňského roku vyřadila z provozu Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, rozhodli na svém úterním zasedání krajští radní. Záměr musí ještě schválit zastupitelstvo.

Zůstatková hodnota vozu činí 134.158 korun. „Liberecký oblastní spolek Českého červeného kříže již vloni požádal Bezpečnostní radu Libereckého kraje o finanční podporu z krajského rozpočtu. Rada projednala možnost darovat Českému červenému kříži místo peněz vyřazenou sanitku krajské záchranky. Vzhledem k tomu, že tato organizace se významně podílí svou pomocí na řešení potíží v souvislosti s koronavirovou pandemií, souhlasila rada s darováním tohoto vozidla,“ uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.

Spektrum práce, kterou zdravotníci Českého červeného kříže během koronavirové krize odváděli, popřípadě stále odvádějí, je velice pestré – ať už jde o zásobování seniorů a osob v karanténě či kurzy na téma používání ochranných osobních ochranných prostředků s důrazem na práci v infekčním prostředí. Dobrovolníci také pomáhali v sociálních zařízeních v kraji a v Krajské nemocnici Liberec.

Mimoto Český červený kříž stále zajišťuje mobilní očkování osob bez přístřeší, bezplatné převozy špatně pohyblivých pacientů do očkovacích center a bezplatné školení dobrovolných pečovatelů. V souvislosti se současnou epidemickou situací opět připravuje posílení testovacích kapacit v regionu.

Liberecký kraj činnost oblastních spolků Českého červeného kříže dlouhodobě a systematicky podporuje. Bezmála sto tisíc korun věnoval na zlepšení technického vybavení humanitární jednotky Českého červeného kříže v Liberci, krajští radní také mimo jiné v listopadu 2020 schválili individuální podporu Českému červenému kříži na projekt Základy moderního ošetřovatelství.

Loni v prosinci kraj poskytl statutárnímu městu Jablonec nad Nisou 107 tisíc korun ze svého rozpočtu na pomoc v boji s covidem. Celou částku město přesměrovalo na Oblastní spolek Českého červeného kříže. Byla to již druhá krajská dotace, kterou město v plné výši předalo zdravotníkům na řešení krizové situace v době nouzového stavu.

Přehled dotací z Krizového fondu LK pro ČČK:

zvýšení a udržení akceschopnosti IZS

Oblastní spolek ČČK Liberec

vyslání týmu do oblastí postižených povodněmi

příspěvek na vybavení

vybavení Humanitární jednotky ČČK Liberec

příspěvek na vybavení

humanitární pomoc Srbsku a Bosně a Hercegovině postiženým povodní

Oblastní spolek ČČK Liberec

nákup pomůcek, prostředků a figurín

Oblastní spolek ČČK Jablonec n. N.

materiálního zázemí pro humanitární jednotku

technické a materiální vybavení

nákup sanitního vozidla

Oblastní spolek ČČK Jablonec n. N.

humanitární vozidlo ČČK

2.072.000

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu