Kraj vydal publikaci „Krajina podstávkových domů“

[9291|87815192212a494b1aa4cc852ced067a|5|public/vnejsi_vztahy/vlajka_eu_b04ba43be0.jpg]

23. 08. 2005
[id:3064|autor:Markgrafová Eva Mgr.|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:724 260 800|aktualizace:]

Nákladem 5 tisíc výtisků vydal Liberecký kraj trojjazyčnou publikaci nazvanou „Krajina podstávkových domů“. Publikace v českém, německém a polském jazyce vznikla v rámci dvou projektů „Krajina podstávkových domů/Umgebindeland“ podpořeného z programu Phare CBC Německo a projektu „Krajina podstávkových domů“ podpořeného z programu Phare CBC Polsko.

„Cílem obou projektů bylo na vymezeném území Libereckého kraje zmapovat podstávkové domy patřící ke skutečným skvostům lidové architektury a získat tak souhrnnou informaci o jejich rozmístění v krajině k dalšímu možnému zpracování,“ vysvětluje Vít Příkaský, člen Rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje. Zároveň připomíná, že právě podstávkové domy určují charakter nejenom krajiny severních Čech, ale také Horní Lužice a Dolního Slezska, a proto jsou jedním ze spojovacích prvků Trojzemí. Samotné  projekty pak navázaly na aktivity v roce 2003, kdy Liberecký kraj z vlastních prostředků zajistil pasportizaci 166 podstávkových domů ve vybraných částech několika obcí. Útlou publikaci o podstávkových domech doplněnou obrazovým materiálem obdrželi spolu s majiteli zmapovaných objektů i jednotlivá informační centra v Libereckém kraji, kde je k dispozici široké veřejnosti. Zájemci si je mohou vyžádat také v sídle Libereckého kraje na odboru hospodářského a regionálního rozvoje. Určitý počet výtisků byl v neposlední řadě předán  i všem  partnerům projektů. I když tento dokument vznikl za finanční pomoci Evropské unie, za jeho obsah je výhradně odpovědný Liberecký kraj a nelze jej v žádném případě považovat za názor Evropské unie.

Markgrafová Eva Mgr.
eva.markgrafova@kraj-lbc.cz