Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Krajská knihovna slaví výročí. Instalovala Lavičku Václava Havla, který ji před patnácti lety otevřel

09. 03. 2016

Už i v Liberci mohou lidé usednout na Lavičku Václava Havla, jejímž autorem je světoznámý sklářský výtvarník Bořek Šípek. Od 8. března stojí před Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Ta ji symbolicky „dostala“ k 15. výročí otevření, kterého se před lety zúčastnil právě tehdejší prezident Václav Havel. Projekt „Lavička Václava Havla“ podpořila řada dobrovolných dárců, firem a partnerem je i Liberecký kraj.

Lavička se objevila v Liberci také u příležitosti „Roku Václava Havla“, kterým ten letošní vyhlásila Knihovna V. Havla, pro připomenutí jeho nedožitých 80. narozenin. Slavnostní události byl přítomný i Michael Žantovský, bývalý velvyslanec a nynější ředitel Knihovny Václava Havla. Nechyběla ani iniciátorka myšlenky, Věra Vohlídalová, která vedla libereckou knihovnu v době jejího otevření a s Havlem se při této příležitosti osobně setkala.

„Odhalení Lavičky Václava Havla právě v době výročí knihovny, kterou on sám otevíral a její vznik od samého začátku podporoval, je symbolické. Doufám, že se stane nejenom místem zastavení pro procházející, ale i místem pro zamyšlení,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Lavičce požehnal i liberecký arciděkan Radek Jurnečka a na její adresu mimo jiné dodal: “ Ať je to místo odpuštění i setkávání, které přinese naději do lidských srdcí.“

Umělecké dílo nedávno zesnulého výtvarní, architekta, designéra a vysokoškolského učitele Bořka Šípka, můžeme najít již v několika českých a světových městech, například v Praze, Českých Budějovicích, Novém Boru, ale i Washingtonu, Dublinu či Barceloně. Lavičku Václava Havla tvoří kulatý stolek obepínající strom a dvě židle. Zhotovena je z kovu, týkového dřeva a skla. Nápadné jsou na židlích skleněné červené srdce a zelený skleněný šnek, symbolizující podpis Václava Havla. Stůl zase lemuje známá věta: “Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.“

Krajská vědecká knihovna v Liberci, ve spolupráci s nadačním fondem MA-MA Foundation, se k tomuto projektu připojí několika dalšími akcemi (výstava, koncert, autorská čtení, přednášky). Odhalením Lavičky V. H. je symbolickým zahájení akcí pořádaných k nedožitým osmdesátinám bývalého prezidenta Václava Havla. V liberecké knihovně v průběhu roku uspořádají další akce, výstavy, koncert, autorská čtení a přednášky. 

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215