Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Krajský radní Jaroslav Podzimek se zúčastní zasedání Komise AKČR pro životní prostředí a zemědělství

20. 10. 2009
[id:8938|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Radní pro životní prostředí a zemědělství Jaroslav Podzimek se zúčastní zasedání  Komise země Rady Asociace krajů ČR pro životní prostředí a zemědělství, které se koná 26. a 27. října v Olomouckém kraji.

V rámci jednání  krajští radní absolvují  prohlídku vodní přečerpávací elektrárny „Dlouhé stráně“.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky,“ připomněl radní.

Elektrárna se nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti, což zejména zpočátku vyvolávalo kritiku veřejnosti. Dnes již stavba výraznější množství kritiky nevyvolává; Elektrárna pořádá celoročně (i o víkendech a svátcích po předchozím telefonickém objednání) exkurze pro veřejnost, které sestávají z návštěvy infocentra a promítání dokumentárního filmu o elektrárně, prohlídce podzemní strojovny s turbínami a případné obhlídky dolní a horní nádrže. Ročně navštíví Dlouhé stráně asi šedesát tisíc turistů, od zprovoznění střediska jimi prošlo na 350 tisíc návštěvníků.

PVE Dlouhé stráně disponuje nádržemi s výškovým rozdílem 510,7 m.

Při plném načerpání horní nádrže stoupne její hladina o 21,5 m a hladina dolní nádrže klesne o 22,2 m. Horní nádrž je izolována 18cm vrstvou přírodního asfaltu, který byl dovezen z Albánie – byl totiž potřeba materiál, který bez poškození vydrží rozsah teplot od −30 do +60 °C. Vedle horní nádrže stojí malá mohyla, která uchovává původní výšku vrcholu hory, která byla jinak seříznuta asi o tři metry.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302