Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Krajští radní jednali s představiteli zdravotnických a sociálních odborů ČR

Mgr. Langer Jiří

  • 09. 02. 2009 00:00

Sdílet článek

[id:7487|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Členové Rady LK Pavel Petráček (resort sociálních věci a menšin) a MUDr. Pavel Novák (resort zdravotnictví) se v závěru minulého týdne v sídle kraje setkali s představiteli Výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče v čele s místopředsedkyněmi  OSZSP ČR Ivanou Břeňkovou a  Dagmar Žitnikovou. Tento odborový svaz je nejreprezentativnějším odborovým sdružením v České republice – má na 40 tisíc členů ve všech profesích u zaměstnavatelů ve zdravotnictví a sociálních službách, zejména v nemocnicích a léčebnách, zdravotnické záchranné službě, hygienické službě, léčebných lázních a rezidenčních zařízeních sociálních služeb ve veřejné i soukromém sektoru.

Představitelé odborů například navrhli projednat například téma – jaký bude osud  nemocnic ve vlastnicví kraje. Radní Pavel Novák informoval odboráře, že u zdravotnických zařízení, která jsou ve formě akciových společností a kde je kraj jediným nebo majoritním akcionářem,  je strategickým cílem Libereckého kraje jejich přeměna na příspěvkové organizace, a to souladu s naším programovým prohlášením.

„Jsme si však při tom vědomi nutnost individuálního přístupu u obou dotčených subjektů  - Krajská nemocnice v Liberci a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Je však velmi důležité si uvědomit, že tyto změny musí být provedeny pouze v intencích příslušných právních předpisů a respektování platných smluvních vztahů., což zvláště u nemocnice v Liberci znamená delší  časový horizont,“ uvedl radní s tím, že trvalým cílem kvalitní a dostupná zdravotnická péče poskytované v těchto zařízeních. Jsme si vědomi, že stejný význam pro jeho dosažení má vedle obchodní formy- ne-li dokonce ještě větší-kvalita jejich vedení, jejich vztah k nemocnici, kterou řídí.

Odbory také chtějí zachovat zdravotnické záchranné služby ve formě příspěvkových organizací.

„Pokud jde o stávající příspěvková zařízení – Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje a Léčebna respiračních nemocí  Cvikov, nepočítáme se změnou jejich formy,“ řekl pavel Novák.

Pohotovostní služba  je podle něj zajišťována  smluvními vztahy s nestátními zdravotnickými zařízeními ve spádové oblasti. Kraj je jejích garantem a organizátorem.

„I přes problémy personálního a materiálního charakteru nechceme připustit zhoršení  její dostupnosti. V tomto směru již také podnikáme určité kroky,“ zdůraznil radní.

Odbojáři také vznesli požadavek, aby sociální služby nebyly privatizovány.

„V nejbližším výhledu nepočítáme s tím, že by naše příspěvkové organizace byly privatizovány. Spíše počítáme s variantou transformace některých zařízení, tak aby splňovala kritéria pro poskytování sociálních služeb,“ odpověděl Pavel Petráček.

Dále odboráři požádali kraje o pomoc při vypracování analýzy nákladů jednotlivých sociálních zařízení, aby pak Ministerstvo práce a sociálních věcí stanovila v souladu se zákonem pravidla pro rozdělování dotací spravedlivě pro jednotlivé služby a poskytovatele.

Radní Pavel Petráček informoval účastníky jednání, že dotace pro letošní rok byly kráceny na částku 170 miliónů Kč. Z toho důvodu nám pro letošní rok chybí 150 miliónů Kč na provoz všech sociálních zařízení v kraji.

„Podle posledních informací by mělo MPSV uvolnit částku 1,5mld.Kč do všech krajů. Momentálně ale nevíme, jaká částka připadne na Liberecký kraj. Počítáme s variantou zhruba okolo 100 miliónů korun, ale budeme ještě požadovat navýšení dotace minimálně na stejné úrovni loňského roku,“ zdůraznil radní s tím, že do budoucna musí být systém střednědobého plánu nastaven tak, aby při přerozdělování finančních prostředků od roku 2012 byl Liberecký kraj na tuto agendu připraven.

„Samozřejmě, chceme, a v tom jsme s odbory zajedno, aby dotace byly rozdělovány spravedlivě, porto se na vypracování podrobné analýzy nákladů budeme účinně podílet,“ dodal.

Jednání Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR se oběma radním jevilo jako přínosné a tak věří, že spolupráce bude v tomto přátelském duchu pokračovat.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky