Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Krajští radní vzali na vědomí výsledky předběžných tržních konzultací k fotovoltaice v Ralsku. Kraj také pokračuje v jejich výstavbě na střechách budov

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 22. 05. 2024 10:29
  • Majetek a investice
  • Veřejné zakázky

Sdílet článek

Krajští radní na svém včerejším jednání vzali na vědomí výsledky předběžných tržních konzultací k FVE v Ralsku. Výstavba fotovoltaických elektráren (FVE) na střechách krajských budov pokračuje. Krajští radní včera vybrali firmu, která ji vyprojektuje a postaví na Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou. Bude jí MAGUS INTERNATIONAL a.s za nabídkovou cenu 4.689.939 korun včetně DPH. Její celkový výkon bude až 99 kWp. Dle smlouvy bude mít zhotovitel 8 měsíců na dokončení, a to včetně vytvoření projektové dokumentace a obstarání stavebního povolení.

Liberecký kraj má v plánu vybudovat fotovoltaickou elektrárnu na ploše bývalého vojenského letiště v Ralsku–Hradčanech. Krajští radní proto na svém včerejším jednání vzali na vědomí vyhodnocení a závěry předběžných tržních konzultací (PTK). V rámci nich zájemci představili, co kraji mohou v této oblasti nabídnout z hlediska inženýringu, projektování, výstavby, financování a provozování velké fotovoltaické elektrárny. „My je naopak informovali o tom, co jsme schopní jim nabídnout v rámci případného vypsání veřejné zakázky,“ dodal náměstek Miklík.

PTK byly vypsány 5. října 2023 a mohly se do nich přihlásit potenciální dodavatelé, pokud splnili vstupní kvalifikaci. Byly to původně Greenbuddies; Greenbuddies Energy CZ; SOLARINVEST – GREEN ENERGY; Enery Solar CZ 2; SOLAR GLOBAL; ČEZ Obnovitelné zdroje; Solartec; SOLEK HOLDING SE; Decci project; EKOTECHNIK Czech; JUFA; nanosun; Photon Energy Solutions; E.ON Energie; Pražská plynárenská; SOLIDSUN; 8m group; Solární asociace, spolek Komora obnovitelných zdrojů energie Cech akumulace a fotovoltaiky.

„Nicméně jsme tento počet zredukovali na pět uchazečů, jelikož ostatní nesplnili podmínky ve formě minimálně jedné zakázky za posledních 5 let spočívající v projektové a inženýrské činnosti na výstavbu pozemní instalace fotovoltaické elektrárny v České republice, a to o předepsané velikosti. Neznamená to tedy, že tyto společnosti vůbec nemají zkušenosti s výstavbami FVE, nicméně ne v takovém rozsahu,“ dodal Miklík.

Zůstaly tak Greenbuddies s.r.o.; ČEZ OZE a.s.; sdružení STRABAG a.s. + KASKA s.r.o.; SOLEK Czech Services s.r.o; Opuncie a.s. (jako konsorcium tvořené Opuncie a.s., Entauri Trading s.r.o., SUDOP PRAHA a.s., EKOTECHNIK Czech, s.r.o. a GMtech, s.r.o.).

„Poté pokračovala osobní setkání a také jsme těmto potenciálním zájemcům zasílali otázky k zodpovězení. Obdrželi jsme však opakovaně zamítavé stanovisko k připojení do distribuční sítě. Abychom nyní mohli dále postupovat, musíme si připojení lokality k síti vyjasnit, protože na něm celý projekt stojí a padá. Rezervovat si výkon by nám pomohlo zvýšit atraktivitu celého projektu a mohlo by se do něj přihlásit více zájemců. Navíc by všichni měli stejnou výchozí pozici a nedisponovali vůči kraji jakoukoli výhodou. Uvažujeme proto nyní o dalším kole PTK, které by byly zaměřené výhradně na tuto problematiku,“ doplnil Miklík.

Závěry PTK včera odpoledne odeslal náměstek Zbyněk Miklík na vědomí všem krajským zastupitelům.

Krajští radní na včerejším jednání také vybrali firmu, která FVE vyprojektuje a postaví na Střední průmyslové škole technické v Jablonci nad Nisou. Bude jí MAGUS INTERNATIONAL a.s za nabídkovou cenu 4.689.939 korun včetně DPH. Její celkový výkon bude až 99 kWp. Dle smlouvy bude mít zhotovitel 8 měsíců na dokončení, a to včetně vytvoření projektové dokumentace a obstarání stavebního povolení.

„Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Ta na střeše střední průmyslové školy v jablonecké Belgické ulici bude mít až 99 kWp. Fotovoltaické elektrárny o výkonu 93,6 kWp na objektu budovy D u krajského úřadu a na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy o výkonu 30,36 kWp budou uvedeny do provozu v červnu 2024,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Další projekty fotovoltaických elektráren v rámci novostaveb:

  • Centrum odborného vzdělávání Libereckého kraje zdravotnicko-sociální – SZŠ Turnov (výkon 6,75 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna Hrádek nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • ZZS LK Výjezdová základna a Krajské záložní operační středisko Jablonec nad Nisou (výkon 9,90 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Na Vinici, Semily (výkon 10,00 kWp)
  • Transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o., lokalita Benešov u Semil I, č. p. 143 (výkon 18,00 kWp)
  • APOSS Liberec, p. o. – výstavba domácností pro osoby se zdravotním postižením, lokalita Vratislavice nad Nisou I. (výkon 12,60 kWp)

Kraj také soutěžil formou Design&Build FVE na Střední odborné škole v Liberci (Jablonecká 999) o výkonu až 150 kWp a nyní bude vybírat zhotovitele. V dohledné době se kraj také chystá vypsat několik dalších veřejných zakázek na FVE – a to nejen metodou Design&Build – na objektech v regionu.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky