Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ŽLUTĚ, PROTOŽE EDUCA WEEK LIBEREC | týden vzdělání a práce v Libereckém kraji | 7. - 13. 10. 2024

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lávka na Protržené přehradě, naučné stezky a vyhlídky na říčce Bílá Desná již slouží turistům

Mgr. Langer Jiří

  • 25. 06. 2014 15:48
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Lesy České republiky, s. p., otevřely 20. června 2014 Lávku na Protržené přehradě u Desné, naučné stezky a vyhlídky na říčce Bílá Desná.

Protržená přehrada a její nejbližší okolí jsou tedy nyní díky opraveným přístupovým cestám a značeným stezkám dostupnější turistům

Slavnostního otevření se zúčastnili  zástupci Libereckého kraje, Senátu ČR, starostů, lesníků a vodohospodářů, mezi nimi krajská radní Ivana Hujerová a senátor Jaroslav Zeman.

K místu bývalé přehrady  se lze dostat pěšky z městečka Desná. Odtud se jde po málo frekventované silničce a také lesem přes Albrechtice v Jizerských horách, Mariánskou horu a Mariánskohorské Boudy. K cíli - přehradě na Bílé Desné, známé také jako Protržená přehrada - je možné dorazit za cca dvě a půl hodiny.

Přehrada byla vybudována před více než sto lety s cílem zabránit opakovaným povodním. Z původně 200 metrů dlouhé a 14 metrů široké vodní nádrže zbyly jen hromady kamenů, trosky hráze, přepadová kaskáda a kilometr dlouhá štola spojující přehradu s nedalekou Souší. Každý rok v zimě ve štole nacházejí útočiště stovky netopýrů. Nejzachovalejší památkou je šoupátková věž, stojící jako smutné memento v místě, kde se hráz přehrady v roce 1916 protrhla.

Naučná stezka k Protržené přehradě začíná v desenském parku u dřevěné kapličky se zvonkem ze smržovské  dílny Lukáše Roky. Podél celé stezky jsou vytyčeny informační tabule ukazující jizerskohorskou faunu a flóru a samozřejmě také historii výstavby přehrady a samotnou katastrofu. Návštěvníci naučné stezky se také mohou zastavit na nově vybudované vyhlídce, ze které uvidí kaňon Kamenice, kterým se před 98 lety valila voda z protržené přehrady.

Historii a další informace naleznou zájemci na webových stránkách http://www.jizerske-hory.cz/cs/poznej-jizerky_leto-v-jizerkach_stavebni-pamatky/protrzena-prehrada-desna .

Lesy ČR spolu s partnerskými subjekty obcí Albrechtice v Jizerských horách, městem Desná, Povodím Labe, s. p., a Správou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory přistoupily k rozsáhlé revitalizaci Protržené přehrady a přilehlého území.

Koncem roku 2013 proběhlo odtěžení vzrostlých náletových smrkových porostů z prostor hráze
a části bývalé vodní nádrže. Letos v květnu došlo současně k dokončení pěší lávky přes Bílou Desnou, která je součástí žlutě značené turistické trasy. Revitalizace Protržené přehrady má návštěvníky tohoto turistického regionu seznámit nejen s technickým řešením jednotlivých objektů, ale i s lidskými chybami, které vedly v roce 1916 k tragické katastrofě.

Zásluhou Lesů ČR se v lokalitě nyní navíc nacházejí nové turistické chodníky a terénní stupně sloužící k usměrnění návštěvníků areálu Protržené přehrady. Novinky vhodně doplňuje také naučná stezka s třemi zastaveními, která vede podél říčky Bílá Desná z Protržené přehrady do Desné a je určena hlavně dětem. Nádherné výhledy na kaskády Bílé Desné umožňuje nová turistická vyhlídka.

Celková částka vynaložená Lesy ČR na realizaci jmenovaných opatření na podporu turistického ruchu a usměrnění návštěvníků představuje 650 000 Kč. Akce proběhly v rámci Programu 2020, kterým Lesy ČR celostátně podporují a rozvíjejí veřejně prospěšné funkce lesů.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky