ať víme, jak to na našem webu žije?

Ledecká je nejúspěšnější v historii ODM, na medaile čekají už jen hokejisté

04. 02. 2010

Dnešním dnem skončily téměř všechny disciplíny ODM 2010. Na medaile čekají ještě hokejisté, kteří zítra v liberecké Tipsport areně budou hrát o nejlepších šest umístění. Díky dnešnímu triumfu ve snowboardovém paralelním obřím slalomu a ziskem celkem pěti zlatých a dvou stříbrných medailí se Ester Ledecká z Prahy stala nejúspěšnější závodnicí v historii novodobých olympiád dětí a mládeže.

Obrovským triumfem na ODM Ester Ledecká překonala dosavadní rekordmany Her Jonáše Kobra a Daniela Richtera, kteří vybojovali o jedno zlato méně. Na letošních Hrách startovala Ledecká opět ve dvou disciplínách, snowboardingu a alpském lyžování a svým úspěchem potvrdila nelehkou úlohu favoritky. „Letos se mi více povedl snowboarding. Z celkového úspěchu mám ale obrovskou radost a nadále bych se ráda věnovala oběma sportům,“ řekla po posledním závodě Ester Ledecká.

Štafetový festival ve Vesci i v Břízkách

Dnešní den ovládly dva sportovní areály Her souboje štafet, kde se spojily mladší a starší kategorie a v každém areálu se tak jely vždy dva závody.

Břízky zažily napínavé souboje štafet volnou technikou na 3 x 3 kilometry do poslední chvíle – o medailovém umístění se nakonec rozhodovalo až na poradě jury. Štafety žáků ovládlo trio borců z Jihomoravského kraje. Jan Burian, Viktor Chvatík a Ondřej Hošek ujížděli svým soupeřům už od začátku: „Jelo se nám skvěle. Byla to tady nejkratší trať, takže jsme měli i rychle odjeto. Navíc jsme překvapivě dobře stříleli,“ pochvaloval si dnešní závod Honza, který trefil každý terč napoprvé a nemusel ani dobíjet.

Žákyním kralovala štafeta z Pardubického kraje ve složení Martina Vodehnalová, Dora Novotná a Zuzana Fáberová. Sympatické trio se pohybovalo celý závod na špici. „Pomohla nám rychlá a přesná střelba, dobíjely jsme jen třikrát,“ pochlubila se Martina.

Ve Vesci ve štafetách s hromadným startem na 3 x 2 kilometry v kategorii žáků s přehledem dominovali běžci Karlovarského kraje, kteří již všichni získali individuální medaile v předchozích závodech a do štafet nastupovali jako favorité. Úlohu favorita však bezchybně naplnili a od startu se drželi na první pozici, kterou uhájili až do cíle. „Závod byl opravdu těžký. Velký náskok nám však pomohl a v posledním úseku už jsem si jen hlídal, aby mě soupeř nedojel,“ řekl po závodě Michal Novák, který nakonec do cíle dorazil s náskokem 37 vteřin. „Důležitý byl hlavně start, tam se musí všechno najet. Docela mě bolely ruce a nohy,“ přiznal Tomáš Řehořek, jenž štafetu rozjížděl.

V kategorii žaček si se startovním číslem jedna dojely pro zlatou medaili domácí závodnice ve složení Anna Sixtová, Dominika Hanušová a Pavlína Pacholíková. „Jsme moc rády, že jsme zvítězily. Už před závodem jsme si docela věřily,“ vyjádřila se finišmanka Pavlína Pacholíková, jež svůj okruh zajela nejrychleji z celé štafety. „Trať byla náročná. Nejhorší byl prostřední úsek, kde bylo hodně stoupání,“ shodly se zbývající členky zlaté štafety Dominika s Pavlínou.

Na ledě všem „uplaval“ Ryba

Rychlobruslaři završili druhým dnem náročné zápolení na ledě Svijanské arény. Ve tvrdém sportu, kde o pády nebyla nouze, se nakonec o úspěchy podělily vcelku rovnoměrně všechny kraje. Závodníci si během dvou dnů prošli obtížným zápolením. Jely se disciplíny na 111, 333 a 500 metrů a na závěr se bojovalo ve štafetách.

Nejúspěšnějším závodníkem se ukázal být vítěz víceboje v kategorii starších žáků Jan Ryba z Plzeňského kraje. Ten vyhrál všechny tři závody. „Povedlo se mi to díky více skutečnostem. Měli jsme výborného trenéra, podporovala mě rodina, v přípravě nám pomáhali i zástupci kraje a vůbec - celý tým stál za mnou,“ těší suverénního vítěze. Honza, který jinak hraje hokej za Plzeň jako útočník, přiznává, že nejvíc se zapotil na nejdelší trati 500 m. „Tahle bitva na čtyři a půl kola byla dost náročná. Vyhrál jsem natěsno, a o to víc jsem byl potěšený. Celkově jsem si Hry moc užil,“ dodává Ryba.

Nejlepší sdruženáři jsou ze tří krajů

Severskou kombinaci zvládnul i napodruhé nejlépe domácí zástupce. Liberecký Ondřej Pažout vyhrál Gundersenův závod a ovládl i klání ve sprintu. Mezi mladšími žáky neměl konkurenci a vysloužil si přezdívku „nový Pavel Churavý.“ Nejvíce talentovaných sdruženářů se podle všeho rodí v kraji Libereckém, Zlínském a na Vysočině, protože medailisté na ODM 2010 pocházeli většinou právě odsud.

Druhý závod, sprint, se jel dnes a prověřil schopnosti účastníků v severské kombinaci na můstku K40 (mladší žáci) a K70 (starší žáci). Poté se vyběhlo na trať dlouhou 1,5, respektive dva kilometry.

Talentovaný Ondřej Pažout prožil olympiádu snů. Přemožitele nenašel jak v Gundersenu, tak ve sprintu, který uzavřel klání severské kombinace. Na můstku K40 ve druhém závodě skočil rovných 40 metrů a do běžecké stopy tak mohl vyrazit s uklidňujícím náskokem 18 sekund. „Skoky se mi povedly, a to byl samozřejmě základ úspěchu. Potom se mi běželo v pohodě a nemusel jsem se tolik bát o výsledek,“ vysvětluje nejlepší sdruženář mezi mladšími žáky.