Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Letěla tudy labutě

09. 04. 2019

K uctění památky pěvkyně a pěvecké pedagožky Mgr. Svatavy Šubrtové se konal v Divadle F. X. Šaldy v Liberci k jejím nedožitým 89. narozeninám koncert ke Dni učitelů s názvem „Letěla tudy labutě“. Nad akcí, která se konala 28. března, převzal záštitu náměstek hejtmana Petr Tulpa.

„Koncert, na kterém se sešlo tolik významných osobností vážné hudby a kde se podařilo spojit výkony dětských i dospělých umělců, považuji za výborný projev úcty člověku, který v našem regionu ovlivnil svou prací mnoho životů,“ zhodnotil akci Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Večer zahájil zpěv samotné paní profesorky Svatavy Šubrtové. Z nahrávky pořízené za doby jejího působení v Pardubicích jakoby s nebe se snášející árií Aidy. Pak už následovala skladba za skladbou. Vystoupily liberecké pěvecké sbory Severáček, Kvintus, Cum Decore, Rosex a Ještěd pod vedením svých sbormistrů. Pozvání přijalo i vokálně instrumentální sdružení ReBelCanto, u jehož zrodu stáli právě manželé Svatava Šubrtová a Miroslav Raichl co by tehdejší profesoři pardubické konzervatoře.

Svými obdivuhodnými a nádhernými výkony protkali program koncertu i operní sólisté z pěvecké třídy Mgr. Svatavy Šubrtové: Rafael Alvarez, Martin Bárta, Karla Bytnarová, Věra Poláchová Kavanová, Alena Tichá, Hannah Esther Minutillo se Smyčcovým kvartetem koncertních mistrů DFXŠ a hobojovým sólem Zuzany Tipkové a Jana Stehr, kterou na klavír doprovodil  její manžel Alfred Stehr. Celým večerem sólisty provázela brilantní klavírní hra Maxima Biriucova, korepetitora DFXŠ a pedagoga ZUŠ Jabloňová. 

Velkým zážitkem bylo vystoupení klavíristy Josefa Picka, profesora pardubické konzervatoře, který byl přítomen premiérám a koncertním provedením většiny skladeb M. Raichla a emeritním klavíristou pěvkyně Svatavy Šubrtové. 

Vrcholem večera bylo neoddiskutovatelně vystoupení operního pěvce Richarda Nováka, který ve svých 87 letech dokázal svým zpěvem strhnout celé publikum k bouřlivým ovacím. Společným zpěvem středověké básně "Milování bez vídání" v hudební vícehlasé úpravě Miroslava Raichla pak dospěl večer svou nádhernou atmosférou velké zpívající rodiny k završení. 

Ti, co přišli, času vloženého do koncertu, zamýšleného i jako pietní akt, nelitovali. Všem zbyla na památku, krásná brožura s programem koncertu, životopisem paní profesorky Svatavy Šubrtové, s příjemnými vzpomínkami na ni, včetně nově vytištěného CD s jí interpretovanými písněmi a áriemi. Účinkujícím pak i pamětní váza ze sklářské dílny Astera Glass v Novém Boru. 

Slovy sbormistryně Aleny Sobotkové: "Všem běžely před očima společné chvíle a zážitky s člověkem, který nám toho tolik předal nejen po stránce pěvecké, ale i lidské. Ti "mladší", kteří neměli tu čest se s paní Šubrtovou setkat a zažít osobně "všechno to slovy těžko sdělitelné", ocenili kromě vynikajících pěveckých výkonů i to zvláštní vnitřní propojení všech lidí, kterým Svatava navždy změnila život a zapsala se do srdcí."

TZ: Věra Poláchová Kavanová, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, foto: Karel Kašák

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307