Letní soutěž o zajímavé ceny na téma „Jablonecká přehrada“ pokračuje dokonce srpna

• 01. 08. 2011 17:23

Návštěvníci a občané města Jablonce mají ještě celý srpen možnost se zúčastnit soutěže o hodnotné ceny. Přehrada letos oslaví významné výročí. Proto jsme pro malé i velké návštěvníky připravili 10 otázek, které tématicky souvisejí s vodní nádrží. Těšíme se na vaše odpovědi! (Otázky viz níže)

Správné odpovědi budou slosovány v Den památek 17. 9. 2011 v 15 h v turistickém informačním centru v přízemí radnice za účasti náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerové.. Tři první výherci získají odměnu.

Otázky naleznete v tištěném Info-magazínu (k dostání v informačním centru), v letním čísle Jabloneckého měsíčníku (k vystřižení) a na webových stránkách Jabloneckého kulturního a informačního centra v sekci aktuality.

Uzávěrka soutěže proběhne 31. 8., vyplněné anketní lístky odevzdávejte prosím v turistickém informačním centru nebo zašlete poštou na adresu: Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s., Mírové nám. 3100, Jablonec nad Nisou, 466 01.

Regína Fučíková

Jablonecké kulturní
a informační centrum, o.p.s.
Mírové náměstí 3100
466 01 Jablonec nad Nisou
T: +420 774 667 677
F: +420 483 311 370
fucikova@jablonec.com

Jablonecká přehrada – soutěžní otázky

1)    Proč byla postavena přehradní nádrž Mšeno?

a)     Pro akumulaci vody pro odběr užitkové vody z nádrže a její využití v malé vodní elektrárně

b)    Kvůli zvýšené poptávce obyvatelstva po odpočinkové zóně s možností letního koupání a bruslení v zimě

c)     Z důvodu povodní v červenci r. 1897 s katastrofálními následky pro okolní zástavbu

2)    Který architekt navrhl vodní dílo?

a)     Dr. Ing. Otto Intze

b)    Ing. Vilhelm Plenkner

c)     Arch. a stavitel Emilian Herbig

3)    Kdy byla stavba započata a dokončena?

a)     V listopadu r. 1902 započaty zemní práce, kolaudace r. 1904

b)    Zákl. kámen položen 5. 9.1906, kolaudace r. 1911

c)     1908 schválen projekt, 1911 proběhly první výkopové práce, kolaudace r. 1915

4)     Jak se jmenuje potok, na kterém je přehrada vybudována?

a)     Blatný potok

b)    Bílá Nisa

c)     Mšenský potok

5)    Co se nacházelo v místě přehrady před zatopením?

a)     Část původní osady Mšeno se sklářskou hutí J. Priebsche

b)    Pouze louky, území bylo nezastavěné

c)     Obchodní cesta spojující Jablonec nad Nisou s osadami v Jizerských horách

6)    Kdy vznikla první loděnice veslařského klubu?

a)     r. 1920

b)    r. 1915

c)     r. 1913

7)    Kdy byla přehrada naposledy vypuštěna za účelem vyčištění?

a)     Jaro r. 1999

b)    Podzim r. 1998

c)     Podzim r. 2000

8)    Jak dlouhá je přehradní hráz?

a)     425 m

b)    515 m

c)     600 m

9)    Vyjmenuj další přehrady vystavěné ve stejném období jako jablonecká přehrada v povodí Nisy

a)     Vodní nádrž Harcov – Liberecká přehrada

b)    Vodní nádrž Souš

c)     Vodní nádrž Mlýnice na Albrechtickém potoce

10) Jaké sportovní oddíly mají u přehrady stálou základnu?

a)     Oddíl Divoké vody a Vodní turistiky

b)    Sportovní potápění