Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberec usiluje o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 

30. 11. 2020

První kroky na cestě ke kandidatuře na Evropské hlavní město kultury 2028 (dále jen EHMK) představilo dnes veřejnosti statutární město Liberec. A současně také první šestici tzv. ambasadorů, tedy lidí působících v Česku i zahraničí se silným životním příběhem, kteří budou pomáhat projekt Liberec 2028 prezentovat u veřejnosti.

Projekt Liberec 2028 je přitom postaven na širokém vnímání kultury a kulturnosti. Jeho vizí je probouzet v lidech jejich přirozenou činorodost, individuální kreativitu a chuť aktivně se podílet na rozvoji prostředí kolem nás. S cílem zvýšit kvalitu života ve městě, ve všech jeho podobách (kultura, školství, sport, cestovní ruch, veřejný prostor, inovace a digitalizace služeb, uplatňování občanských a sociálních práv aj.).

Sjednocujícím jmenovatelem všech 55 měst, která za dobu historie od roku 1985 titul Evropského hlavního města kultury získala, je myšlenka evropské unie, a to ukazovat společné kulturní rysy, jazykovou a kulturní rozmanitost a tzv. pákovým efektem přispívat k tomu, že se bude rozvíjet v tom daném městě nejenom kultura, ale že jde především o přínos pro celou společnost. My bychom rádi za město Liberec podobnou cestu absolvovali. Na tento ambiciózní evropský projekt si troufáme a dnes to dáváme vědět, jsme připraveni se touto cestou vydat.  A protože i cesta může být cíl, je zásadní vizí celého projektu především rozvoj kultury a naplnění strategie kultury našeho města,“ komentuje primátor města Jaroslav Zámečník.

 „Dlouhodobě tvrdím, že kultura či umělecké vzdělávání mají dar otevírat v lidech jejich lepší stránky. Kulturnost obyvatel ale není jen o tom, jestli chodíme do divadla či jestli a jak vnímáme krásno kolem nás, ale také jak spolu vzájemně komunikujeme a spolupracujeme na rozvoji místa, z nějž pocházíme, v němž žijeme a kde každý zanecháváme svůj otisk,“ komentuje náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Přestože kandidátem na EHMK mohou být jen jednotlivá města, Liberec spojuje sílu své kandidatury nejen se širším okolím, ale také s Libereckým krajem.

Nabídka kulturních pořadů, které se po celý rok v Liberci konají, je stále zajímavější a žánrově pestřejší. Věřím, že statutární město Liberec má velkou šanci se svou kandidaturou uspět,“ říká náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.  

Případný zisk titulu Evropské hlavní město kultury by pro Liberec znamenal nejen skvělou propagaci, ale i významný marketingový tahák pro média i veřejnost,“ uvádí hejtman Martin Půta.

První šestici ambasadorů reprezentují strukturou dvě ženy a čtyři lidé působící v zahraničí. Každý ze šestice působí v jiné tvůrčí oblasti, a skládá tak střípek k pozoruhodné mozaice oborové kreativity. „Jak pestrá je a bude skupina ambasadorů, tak pestrý bude i projekt kandidatury,“ říká náměstek Ivan Langr.

Ambasadoři:

*Christina Winkelbauer Kelly (Londýn) – pravnučka Franze Clam-Gallase a předsedkyně správní rady rodinné a rodové nadace

*Kamila Boudová (Paříž) – absolvovala textilní a módní design na TUL a vyučuje udržitelnou módu v Paříži

*Jaroslav Rudiš – spisovatel, scénárista (Berlín)

*Osamu Okamura – architekt, děkan FUA TUL

*Leon Jakimič – majitel sklářské firmy LASVIT

*Hubert Bittman – hudební skladatel a producent, držitel Grammy Award 2009

Na jaře 2021 pak město představí dalších 4 – 6 ambasadorů projektu Liberec 2028.

První myšlenka kandidovat na projekt EHMK 2028 vznikla už před dvěma a půl lety, od té doby prošel rezort kultury a cestovního ruchu mnoha konzultacemi jak v českém prostředí, tak na úrovni zahraničních měst, která již kandidovala, event. kandidaturu získala. „Na podpůrných dokumentech včetně strategie kultury pak začalo město pracovat už na sklonku loňského roku a plánuje je dokončit na jaře 2021, kdy také o podání kandidatury rozhodne zastupitelstvo města. Vyhlášení výzvy Ministerstva kultury ČR s vlastními parametry přihlášky se očekává nejdříve v posledních měsících roku 2021,“ uzavírá náměstek Ivan Langr.

TZ: statutární město Liberec, Tomáš Tesař, kontakt: drevenej@drevenej.cz