Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecká Nano Lady dostala cenu za náplasti z nanovláken

14. 01. 2021

Česká společnost pro jakost ocenila ve čtvrtek 14. ledna organizace i jednotlivce,  pro které je kvalita posláním. Marcela Munzarová ze společnosti Nano Medical v Liberci získala 2. místo v národním kole Mezinárodní ceny inovací v kategorii malé a střední podniky za medicínskou inovaci. Jde o náplast z nanovláken. Pro Munzarovou to není první ocenění; objevila se ve finále soutěže Žena roku Libereckého kraje, ve své věkové kategorii zvítězila v celostátní soutěži Žena roku 2020.

Zdravotní náplast na rány a poranění, registrovaná pod obchodním názvem ChitoFib Patch, obsahuje polštářek s nanovlákennou vrstvou z chitosanu. Nanovlákna přináší v hojení ran novou, vyšší úroveň péče a hlavně rychlejší a lepší hojení. Struktura nanovláken také účinně zamezuje průniku mikroorganismů do narušené pokožky u otevřených ran.

Marcela Munzarová má na svém kontě spoluautorství desítky patentů a užitných vzorů. V zahraničí jí říkají Nano Lady, v Liberci rozjela v době nouzového stavu průmyslovou výrobu nanofiltrů proti Covidu. Loni na jaře ohromila svět svým unikátním materiálem AntiMicrobe Web R, který umí, jak potvrdila uznávaná laboratoř Nelson Labs v USA, odfiltrovat viry a bakterie s účinností vyšší než 99,9 %. Právě tento ochranný materiál je v ochranných maskách, kterými se zásoboval Liberecký kraj.

Úspěch našich inovačních aplikací mě velice potěšil,“ podotkla Munzarová. „Během tří let se s nimi v konečné podobě setkají i občané, kterým budou vylepšovat život. Svět nanotechnologií a nanovýrobků v blízké budoucnosti ještě intenzivněji zasáhne do našich životů – a naše výrobky, z Nano Medical, jen v tom nejlepším slova smyslu. Cesty průkopníků k novým řešením jsou vždy velmi těžké a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že schvalovací procesy, hlavně u zdravotnických prostředků, jsou často složitější než vývoj novinky samotné. Medicínské náplasti s nanovlákennou vrstvou uvedeme na trh v roce 2021. V jarní sezóně 2022 by měly být dostupné v lékárnách po celé ČR a SR i pro občany,“ slibuje autorka.

Kromě náplastí a plastrů chystá v brzké budoucnosti Nano Medical i aplikace s využitím v kosmetice, potravinářství i k filtraci v průmyslu. „Život s nanotechnologiemi mi přináší možnost tvořit nové materiály a produkty, participovat na tvorbě strategií a potkávat chytré a inspirativní lidi. Vyžaduje to hodně energie a vysoké pracovní nasazení. Ale byla to moje volba,“ uzavřela Munzarová.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324