Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecké oběti holocaustu se symbolicky vrátí zpátky do města

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 27. 09. 2023 14:29
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Venkovní panelovou výstavu  nazvanou Návrat domů: liberecké oběti holocaustu uchystaly u příležitosti 85. výročí událostí spojených s Křišťálovou nocí Krajská vědecká knihovna ve spolupráci s Židovskou obcí Liberec a katedrou historie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Vernisáž se bude konat ve středu 4. října od 17 hodin před budovou knihovny. Na vernisáž naváže přednáška dvou historiků: autorky výstavy Kateřiny Portmann a Tomáše Petrů spojená s diskuzí ve velkém sále od 17:30.

Cílem výstavy je vrátit do paměti města několik z těch, kteří museli Liberec nuceně opustit a jejichž životy zásadním a často nezvratným způsobem holocaust zasáhl. „Míra brutality, která holocaustu dominuje, sebou nese jednoznačnou snahu nacistického režimu dehumanizovat své oběti. Z lidí se stávala čísla, čímž ztráceli svou individualitu, osobitost a důstojnost. Jejich příběhy měly trvale zmizet z „paměti lidské civilizace“. V případě Liberce byl proces zapomínání velmi rychlý. Do města se po konci druhé světové války vrátil a trvale zůstal pouhý zlomek původní židovské komunity. Naší snahou je, aby se z „nechtěných“ stali „chtění“ a proces dehumanizace obětí holocaustu byl alespoň symbolicky zastaven a dotyčným navrácena jejich identita, neboť jak je psáno v Talmudu – člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno,“ uvádí Kateřina Portmann, autorka výstavy.

Vážíme si dlouholeté spolupráce s katedrou historie Technické univerzity. Společně jsme realizovali celou řadu zajímavých projektů a aktivit, které velmi úzce navazují na symboliku pietního místa, na kterém stojí liberecká knihovna, místa, kde stávala synagoga a stala se též obětí nacistického útlaku,“ dodala ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Výstava vznikla na základě výsledků několikaletého mezinárodního výzkumu liberecké katedry historie Technické univerzity a jejích studentů. Zpracované příběhy libereckých obětí holocaustu se posléze stanou součástí knihovní Databáze regionálních osobností Libereckého kraje.

„Během Křišťálové noci nacisté vypálili židovské obchody, domy a synagogy, mezi nimi také ty v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. To bylo ale jen předzvěstí mnohem strašlivějších hrůz, které spáchali v dalších letech.  Následovalo pronásledování židovského obyvatelstva, které vyvrcholilo holocaustem. Genocidou, během které bylo vyvražděno na 6 milionů Židů, ale také Romů, homosexuálů, tělesně či mentálně postižených a dalších zástupců etnických, náboženských a politických skupin. Tisíce střepů z oken a výloh během jedné listopadové noci tak předznamenaly hrůzy, které lidstvo zanedlouho čekaly a jaké do té doby ještě nezažilo. O to důležitější je připomínat si události Křišťálové noci i dnes, více než osmdesát let poté. Nejen proto, abychom uctili památku všech obětí, ale také proto, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo,“ prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Expozice bude instalovaná na výstavních panelech v prostoru před knihovnou, ke zhlédnutí bude od 4. řína do 30. listopadu. 

TZ: Krajská vědecká knihovna

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky