Liberecký festival Mateřinka rozvíjí tvořivost předškoláků

10. 03. 2015

Zpráva města Liberec - Už osmnáct let patří každé jaro v Liberci oblastnímu kolu soutěže tvořivosti dětí z mateřských škol, Mateřince. Práh plnoletosti překročila Mateřinka v sobotu 7. března. V sále liberecké ZUŠ hrálo, zpívalo a tančilo bezmála 240 dětí z 18 mateřských škol z Liberce a dalších obcí kraje.

Jaký je nejlepší lék na špatnou náladu? Najít si kamaráda! Tak zněla odpověď dětí na jeden z dotazů moderátorek, které provázely letošní oblastní kolo Mateřinky. A dospěláci v hledišti souhlasně zatleskali.

Do ZUŠ v Liberci se sjeli předškoláci z Liberce, České Lípy, Českého Dubu, Chrastavy nebo například i Hejnic. Divákům, kteří se skládali především z rodičů a prarodičů malých účinkujících, předvedly děti také třeba břišní tance. Zavedly je i mezi zvířata zoologické zahrady, kouzelníky a africké šamany. Fantazie učitelek mateřských škol neznala mezí.

Letošní ročník je soutěžní, což znamená, že jeden nebo dva soubory mají šanci postoupit do celostátního klání v Nymburce. Finalisty si ovšem z videozáznamu oblastních kol vybírají sami pořadatelé závěrečného kola. Na něm vystupují předškoláci z Liberecka pravidelně. Některé mateřské školy se dokonce na finále Mateřinky blýskly už víckrát.

„V Nymburku jsme již hráli, a byla to pro nás čest. Ale na oblastním kole v Liberci se nám líbí víc. Považujeme si toho zázemí, které zde máme, a přehlídky víc užíváme,“ poznamenala Ladislava Sehnoutková, ředitelka MŠ Beruška. „Mateřinka je důležitá i pro učitelky, které na festivalu vidí, co s dětmi dělají jinde. Festival je pro nás inspirací, předáváme si mezi sebou své nápady,“ doplnila.

Hlavním pořadatelem libereckého oblastního kola je zdejší MŠ Korálek v čele s ředitelkou Vladimírou Jurigovou. Jak řekla ředitelka, bez sponzorů by se liberecká Mateřinka obešla jen stěží. Díky nim neodjížděly mateřské školy z přehlídky s prázdnou. Na památku dostaly keramický hrneček ve tvaru Ještědu (vyrobený zdravotně postiženými ze sdružení Tulipan). Děti byly k tomu za jejich výkon odměněny drobnými sladkostmi.

„Účastníci získávají zdarma od nás také fotografie z jejich vystoupení a za symbolickou cenu DVD se záznamem celého oblastního kola,“ doplnila Vladimíra Jurigová. „Za zajímavost letošní přehlídky považuji vystoupení mateřinky z Chotyně, která jen za doprovodu klavíru představila pohádku O řepě formou pantomimy. Vše se odehrálo v tichu, nepadlo ani jediné slovo. Pantomima rozvíjí fantazii, a ostatně i hudební sluch, když se děti orientují jen podle zvuku klavíru,“ dodala.