Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj bude na obnově památek spolupracovat s Biskupstvím litoměřickým  

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 06. 06. 2024 13:52
  • Kultura

Sdílet článek

Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které dnes podepsali Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, a Stanislav Přibyl, 21. biskup litoměřický.

„Liberecký kraj bude podle memoranda plnit roli prostředníka i s ohledem na očekávanou majetkovou odluku církve a státu, ke které dojde v roce 2030,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Budeme rádi, když se do této iniciativy zapojí i samy obce. Liberecký kraj má na svém území téměř 2.500 kulturních památek evidovaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, z čehož tvoří téměř desetinu církevní objekty – jedná se především o kostely, kláštery, fary nebo další drobné památky.“

„V současné době podporuje Liberecký kraj obnovu církevních památek prostřednictvím dotačního programu i v rámci individuálních dotací. Cílem je sdružit prostředky diecéze, farností, Libereckého kraje a v případě zájmu i obcí tak, aby se jednotlivé obnovy výrazněji posunuly,“ dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

„Obnova církevních památek a péče o ně je činností, která je podstatnou součástí služby duchovních. Z různých důvodů je tato péče dnes velmi náročná. Proto vítám jakoukoli součinnost, především samospráv. Věřím, že podepsané memorandum s Libereckým krajem pomůže jak památkám samotným, tak také životu a dění v nich a kolem nich,“ dodal Mons. Stanislav Přibyl, 21. biskup litoměřický.

Důležitou roli při naplňování obsahu memoranda bude tvořit pracovní skupina složená ze tří zástupců každého ze subjektů memoranda, která se bude scházet minimálně dvakrát do roka. „Po dohodě obou stran vznikne seznam kostelů, které jsou prioritou z hlediska obnovy. Je potřeba dodat, že memorandum neznamená navýšení dotačního fondu. Sama koordinace a sdružení prostředků by měly přinést potřebný efekt,“ doplnila Vinklátová.

Memorandum o spolupráci s Biskupstvím litoměřickým se týká, jak název napovídá, jen církevních objektů litoměřické diecéze (v Libereckém kraji to jsou vikariát českolipský, liberecký a část vikariátu turnovského). Pokud se spolupráce osvědčí, pokusíme se otevřít jednání i s Biskupstvím královéhradeckým pro část jilemnického vikariátu,“ doplnila náměstkyně Květa Vinklátová.

Z Memoranda pro Liberecký kraj neplynou žádné finanční závazky. Podepsali ho hejtman Libereckého kraje Martin Půta a biskup litoměřický Stanislav Přibyl 6. června 2024 v zasedací místnosti hejtmana v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky