Liberecký kraj chystá modernizaci odbavovacího zařízení IDOL

08. 08. 2018

Rada Libereckého kraje na svém včerejším zasedání schválila projekt modernizace odbavovacího zařízení IDOL. Celkové náklady na projektovou dokumentaci, organizaci zadávacích řízení a implementaci budou 2.153.800 korun. Cílem projektu je zmodernizovat způsob odbavování cestujících.

„Stávající odbavovací zařízení ve vozidlech veřejné dopravy jsou již zastaralá. Byla pořízena téměř před deseti lety. Modernizace by měla být dokončena do první poloviny příštího roku,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Současné světové trendy rozšiřují možnost odbavení i o další média, zejména platební karty a mobilní telefony. Liberecký kraj zachová vlastní kartu Opuscard, která však bude lépe chráněná proti případnému zneužití. Zároveň umožní úhradu jízdného platební kartou nebo mobilním telefonem či zakoupit si přestupní papírové jízdenky s optickým čtením QR kódu.

„Rozhodli jsme se, že poskytneme finanční zdroje i pro obnovu odbavovacích zařízení pro městskou hromadnou dopravu v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Turnově. Aby se občanům lépe cestovalo veřejnou dopravou, měl by být systém jednotný,“ dodal Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy a investic.

V současné době je proces modernizace ve fázi zadávací dokumentace. Projekt se bude týkat začlenění městské hromadné dopravy velkých měst Libereckého kraje, s výjimkou města Liberec, které bude řešeno zvlášť. Zadávací dokumentace bude zveřejněna koncem srpna tohoto roku. Odbavovací zařízení budou poptána formou služby dodavatele, v němž garanci za provoz ponese dodavatel odbavovacích zařízení. Odhadované náklady na pětiletý provoz budou mezi 35–45 miliony korun. Pokud zadání zakázky proběhne bez komplikací, nový systém bude plně funkční v polovině roku 2019.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz