Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecký kraj hledá možnosti spolupráce se Saskem

Liberecký kraj hledá možnosti spolupráce se Saskem

[8796|87815192212a494b1aa4cc852ced067a|5|public/vnejsi_vztahy/p1010001_1d9876fbb0.jpg]

17. 06. 2005
[id:2911|autor:Futerová Linda|email:linda.futerova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:724 030 320|aktualizace:]

Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan dnes v sídle kraje jednal s generálním konzulem ČR v Drážďanech Milanem Dufkem. Jednání se účastnil i člen rady kraje Vít Příkaský. Hlavním tématem jednání bylo především navázání oficiální spolupráce mezi Libereckým krajem a Svobodným státem Sasko. V současnosti kraj se Saskem spolupracuje, pouze ale jen sporadicky na konkrétních menších projektech. V řadě ohledů nás totiž Sasové neuznávají jako rovnocenného partnera, a tak dnes hejtman s konzulem hledali cesty, jak tuto záležitost vyřešit.

Na schůzce padaly nejrůznější varianty. Tak například varianta čistě politická, to znamená, mezi politickými reprezentacemi kraje a Saska, další variantou byla spolupráce na úřední úrovni mezi krajským úřadem našeho kraje s Vládním prezidiem Dresden v Sasku, ale jako neschůdnější se podle generálního konzula zdá zřejmě varianta třetí - Liberecký kraj versus Vládní prezidium Dresden s podporou saského ministra pro evropské záležitosti“, řekl hejtman Petr Skokan.  Dodal, že kraj nyní všechny navržené možnosti pečlivě posoudí a poté se rozhodne, zda přistoupí na doporučenou spolupráci, která již například funguje v Karlovarském kraji.

Pro Liberecký kraj je oficiální kontakt se Saskem důležitý v mnoha směrech. Je to soused, se kterým může spolupracovat na řadě strategických projektů, například Regiotram Nisa, silniční napojení R 35 či výměna zkušeností s vyspělou evropskou zemí. Spolupráce by jistě znamenala i zlepšení vzájemných vztahů mezi obyvateli obou zemí.

Další projednávanou problematikou bylo plánované zastoupení Libereckého kraje v Bruselu, kde nám Sasové nabídli  cennou pomoc. Znamená to, že saské zastoupení v Bruselu poskytne kraji know – how při komunikaci směrem k bruselským institucím. 


Futerová Linda
linda.futerova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 724 030 320