Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj již zahájil proces přeznačení celorepublikového dálkových cyklootras

Mgr. Langer Jiří

  • 23. 05. 2013 12:17

Sdílet článek

 

Se slunečním počasím přibývá na našich silnicích i stezkách cyklistů. Cykloturistika se v ČR stále těší obrovské popularitě. Přesto u nás chybí ucelený systém dálkových tras, který by spojil hlavní turistické cíle, důležitá města a nabídl milovníkům jízdy na kole kvalitní služby.

Systém značení cyklotras v ČR funguje od roku 1998, kdy většina tras byla vedena po silnicích. Během posledních let však bylo postaveno velké množství nových cyklostezek, které byly často vedeny mimo hlavní cyklokoridory.

Systém číslování tras v ČR se musí změnit, aby návštěvníci na první pohled poznali, jaký komfort a jakou úroveň služeb mohou očekávat. Nejlépe vybavené by měly být mezinárodní trasy a trasy národního významu,“ vyjádřil své přesvědčení národní cyklokoordinátor Jaroslav Martínek.

Počet lidí, kteří tráví svoji dovolenou nebo krátkodobé podle něj volno na kole, stále přibývá. Přestože v porovnání s městskou turistikou nebo návštěvou historických památek je cykloturistika stále v menšině, její možnosti jsou značné. Celkový roční přínos cykloturistiky v rámci Evropské unie je 54 mld. eur. Jen v sousedním Německu se přidaná hodnota cykloturistiky odhaduje ročně na 3,9 mld. eur. Cykloturistika vytváří velké množství nových pracovních míst, a to ve větším měřítku než ostatní obory. Nejde ale pouze o celkové zisky.

„Dálková cykloturistika přivádí návštěvníky do regionů, které by během své návštěvy a při cestování jinými dopravními prostředky s největší pravděpodobností ani nenavštívili. Tento fakt je důležitý hlavně v případě České republiky, kde 65 % všech návštěv zahraničních turistů směřuje do Prahy. Cílem nové úpravy cykloturistického značení je zlepšení orientace domácím a zahraničním cykloturistům na dálkových trasách a pochopitelně i posílení marketingu dálkových cyklotras“uvedl radní pro dopravu LK Vladimír Mastník.

 

V nové sezoně čeká na cyklisty v České republice řada změn. Celorepubliková síť páteřních tras bude postupně přečíslována tak, aby nejvýznamnější z nich měly jen jedno či dvouciferné označení.

V Libereckém kraji k tak podle radního výrazným změnám nedojde. Naším krajem probíhají 4 dálkové trasy s čísly KČT 14,15,17,20. Zelená cyklomagistrála Ploučnice, která bude proznačena č. KČT 15 v délce 85 km, je navržená podél toku říčky Ploučnice a vede od jejích pramenů v Osečné až do Děčína, kde se Ploučnice vlévá do Labe. V Děčíně se cyklostezka napojí na plánovanou cyklostezku Labe, která je součástí cyklomagistrály začínající v německém Hamburku.

Další dálková trasa Greenway Jizera je téměř 190 kilometrů dlouhá a vybízí buď k několikadennímu putování (pro zdatné cyklisty), anebo k opakovaným cyklovýletům do koridoru řeky s návštěvou přilehlých památek a zajímavostí. V budoucnu bude proznačena číslem KČT 17. Kopíruje tok řeky Jizery od polských hranic až k Praze. Prochází několika atraktivními regiony. Celou trasu lze v současnosti absolvovat po stávajících značených cyklotrasách.

Postupně od osady Jizerky podél toku řeky lze využít cyklotrasy číslo KČT 22 (přes Kořenov do Pasek nad Jizerou), č. KČT 4170 (přes Vysoké nad Jizerou do Semil, Železného Brodu a Turnova), č. KČT 14 (přes Turnov do Přepeř), č. 223 (přes Svijany, Mnichovo Hradiště do Kláštera Hradiště nad Jizerou) a č. 241 (přes Mladou Boleslav, Benátky nad Jizerou, Lázně Toušeň až k Praze).

Klubem českých turistů bylo nově přiděleno číslo KČT 20 pro označení úseku cyklotrasy Odra Nisa, která se zkvalitňuje na území LK. Trasa na českém území cca 50km, ale až k moři musíte ujet dalších 500 km po německé a polské straně.

Liberecký kraj již proces celorepublikového přeznačení dálkových tras zahájil.

Od května nelze na trase č. KČT 14 zabloudit, jelikož byla provedena kompletní údržba dopravního značení. Trasa vede Hrádku nad Nisou přes Liberec, Český Dub, Turnov až na hranice se Středočeským krajem v délce přes 75 km. Při jízdě lze využít i variantní vedení trasy, které umožní rychlejší propojení uvedené dálkové trasy č. KČT 14. Po trase č. KČT 14A je možné dojet ze Stráže nad Nisou do centra Liberce v délce 13 km, anebo pokud cykloturista nechce zajíždět do Českého Dubu, nabízí se mu trasa č. KČT 14B, která vede od Minkovic po bezpečné cyklostezce v Jeřmanicích do Hodkovic nad Mohelkou a dále do Rohanky v Sychrově, kde byla umístěna nová odpočívka. Značení bylo provedeno již dle nové „Metodiky značení dálkových tras v ČR“, která umožňuje kombinaci značení dálkových cyklotras jak podle cílů a čísel cyklotras, tak podle log.Nová úprava cykloturistického značení si totiž klade za cíl zlepšit orientaci domácím i zahraničním cykloturistům na dálkových cyklotrasách a posílit marketing dálkových cyklotras ČR. V našem případě je logem vyznačená na trase číslo KČT 14 cyklotrasa Odra Nisa, nicméně jak je uvedeno v úvodu, i tato trasa po dovybudování dalších úseků cyklostezek bude kompletně proznačena číslem dálkové cyklotrasy č. KČT 20.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky