Liberecký kraj má v třídění odpadu na stříbrnou medaili

[25562|87815192212a494b1aa4cc852fer12a2|5|public/odpady_32e3140ff5.jpg]

29. 04. 2008
[id:6402|autor:Ing. Ida Svobodová|email:|telefon: |mobil:|aktualizace:]

Obyvatelé Libereckého kraje vloni vytřídili o 15 procent papíru, skla a plastů více než v roce 2006. Na osobu se loni v kraji vytřídilo 38,7 kilogramu odpadů, což bylo o pět kilogramů více než před rokem. V Praze se vytřídilo o půl kilogramu na osobu více - 39,2 kilogramu. Ve srovnání s rokem 2003 vzrostl objem vytříděných odpadů v Libereckém kraji o více než 120 procent, řekl novinářům náměstek hejtmana pro životní prostředí Radim Zika.

Liberecký kraj se na podporu sběru a třídění odpadu zaměřuje od roku 2004. Podle původních záměrů měl v roce 2008 každý občan vytřídit ročně 30 kilogramů papíru, plastů a skla, což se podařilo překonat už v roce 2006. To ale podle Ziky neznamená, že by měl projekt skončit. "Každý z nás vyprodukuje ročně 250 kilogramů odpadu a 60 procent z toho je možné recyklovat, máme tedy stále velké rezervy," řekl Radim Zika. Stále je podle něho co zlepšovat, letos se tak chce kraj zaměřit na podporu odděleného třídění barevného a bílého skla a také na třídění směsných plastů.

K většímu třídění přispívá podle Ziky intenzivní kampaň i stále dostupnější kontejnery. Ještě v roce 2004 jich v kraji bylo kolem 4700, loni na konci roku už 6900, o 45 procent víc.

"Jen loni přibylo v kraji bezmála 1000 nových kontejnerů, z toho 244 zajistil EKO-KOM ve spolupráci s Libereckým krajem, zbytek ale pořídily samotné obce ve spolupráci se svozovými firmami," dodal Zika. I v příštím roce kraj počítá s nákupem dalších zhruba 200 kontejnerů především na bílé a barevné sklo a směsné plasty.

Do projektu třídění odpadu je v kraji zapojeno 214 obcí. Kraj se snaží obce k podpoře třídění motivovat, už potřetí proto vyhlásil soutěž o Zlatou popelnici. Mezi deset nejlepších obcí se opět dostaly Albrechtice v Jizerských horách, které na každého ze svých 330 obyvatel vytřídily 87,65 kilogramu papíru, skla a plastů. Mezi městy vede Nový Bor s 35,65 kilogramu odpadu na každého z 12.200 obyvatel.

"Množství vytříděného odpadu však není jediným kritériem, které o vítězi rozhoduje, a tak nejvyšší objem vytříděného odpadu nemusí znamenat vítězství v soutěži," uvedla koordinátorka projektu Ida Svobodová. Vítěze soutěže Zlatá popelnice 2007 vyhlásí Liberecký kraj 20. května. (S využitím ČTK)
Pro kompletní zprávu si stáhněte přiložený dokument.

Ing. Ida Svobodová
Telefon: