Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecký kraj navštíví turecká delegace provincie Bursa

27. 10. 2011

 

Na pozvání hejtmana LK Stanislava Eichlera (ČSSD) přijede v pondělí 31. října na třídenní návštěvu Libereckého kraje sedmičlenná delegace turecké provincie Bursa ve složení Sahabettin Harput, guvernér provincie Bursa, Ahmet Hamdi Usta, náměstek guvernéra, Halil Yilmaz, velitel bezpečnosti provincie Bursa, Feridun Kahraman, podnikatel (textil), Fahrettin Gülener, podnikatel (automobilový průmysl), Mehmet Akkuş, podnikatel (cestovní ruch) a Dr. Metin Yurdakoş, podnikatel (lázeňství).

V úterý 1. listopadu je v sídle kraje v 9 hodin přijme statutární náměstkyně hejtmana LK (SOS) Lidie Vajnerová, náměstek hejtmana Vít Příkaský a členové Rady LK Zdeněk Bursa a Pavel Petráček (všichni ČSSD). Setkání se rovněž zúčastní J.E. p. Cihad Erginay, velvyslanec Turecké republiky v ČR, s manželkou, a Irena Krasnická, generální konzulka ČR v Turecku.

Burská delegace přijíždí do Libereckého kraje již podruhé. Hejtman LK Stanislav Eichler podepsal letos v březnu v hlavním, městě provincie s guvernérem Şahabettinem Harputem protokol o přátelské dohodě o spolupráci mezi Libereckým krajem a provincií Bursa.

Delegace v pondělí postupně navštíví Centrum Babylon v Liberci, kde využijí služeb Wellness centra a IQ Parku, dále libereckou společnost ELMARCO, Lázně Libverda a hejnickou bazilikuNavštívení Panny Marie a Mezinárodní centrum duchovní obnovy.

V úterý je po návštěvě Krajského úřadu LK na programu prohlídka Sklárny a minipivovaru Novosad a syn, návštěva sklářské společnosti František Halama v Železném Brodě a exkurze Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Na závěr je ve středu na pořadu setkání turecké delegace s  Krajskou hospodářskou komorou LK a návštěva společnosti Benteler ČR, s.r.o.

 

Burská provincie je tureckou provincií, nachází se na západě Malé Asie Její rozloha je 11 087 km2, v roce 2000 zde žilo 2 125 140 obyvatel. Hlavním městem provincie je Bursa.Bursa je čtvrté nejlidnatější město v Turecku, s 1 431 172 obyvateli (podle sčítání v roce 2007) je hlavním městem stejnojmenné provincie. Ve městě žije velký počet imigrantů z

Bulharska či národní migrace. Prví zmínka o městě, tehdy ještě s názvem Cius je z doby vlády krále Filipa V. Makedonského, z roku 202 př. N. l. ; kdy král daroval město králi tehdejší Bithýnie, Prusiovi I. Město bylo pojmenováno po něm, a název se zkomolil časem na Bursa.

V době Osmanské se stalo město na čas i jejím sídlem, do doby než dobyla Konstantinopol. Přestože po dobytí Edirne (Hadrianopolis) ztratilo postavení hlavního města, pořád bylo kulturně významným městem.

Bursa má v rámci 81 tureckých provincií cca 4 % podíl na tvorbě HDP země. Je to středisko zejména automobilového, textilního a potravinářského průmyslu. V letech 2005 - 2009 se umístila ze všech tureckých provincií na prvním místě v přílivu zahraničních přímých investic podporovaných vládou v celkové výši 5,7 mld. USD před Istanbulem s 3,5 mld. USD.

Zároveň to není to vůbec turisty obsazené město. Většina obyvatel si turistů váží a pro mnoho z nich může být Čech prvním cizincem, kterého potkají. Anglicky umí tak jeden člověk ze sta. Hlavními lákadly města jsou lyžařská centra v nedalekých horách (Uludag) a mauzoleum tureckých sultánů a muzeum města. Přímo ve středu města na kopci je rozhledna. Z Bursy lze vycestovat - asi 20 minut jízdy minibusem, do malebné vesničky Cumalikaze, dále je možné jet k přímořské vesnici Mudánie. Historické centrum je velmi malé a příjemné. Je zde velký bazar, který působí daleko přirozeněji než velký bazar v Istanbulu. Dále jsou v centru dvě velké historické mešity a řada menších novějších.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588