Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj opět podpoří venkovské prodejny v rámci dotačního programu Obchůdek 2021+

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 09. 08. 2022 14:07
  • Rozvoj

Sdílet článek

Obchůdek 2021+ je dotační program, ze kterého kraj podporuje maloobchodní prodejny v obcích. V loňském roce je podpořil bezmála 3 miliony korun. Podmínky pro poskytnutí dotace splnilo celkem 41 žadatelů. Do konce letošního roku budou mít zájemci možnost zažádat znovu v rámci další výzvy. Oproti první výzvě v roce 2021 je dotace pro kraje navýšena o 1 milion korun, a to na celkové 4 miliony. Z rozpočtu Libereckého kraje bude program spolufinancován do výše 400.000 korun.

„Jsem rád, že jsme mohli podpořit žadatele téměř třemi miliony korun. Dotaci provozovatelé využili například na mzdy, nájem, vytápění, osvětlení, internet či náklady spojené s akceptací platebních karet,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V loňském roce peníze obdrželi například provozovatelé ve Světlé pod Ještědem, Koberovech, Višňové, Kunraticích u Cvikova, Oldřichově v Hájích, Sloupu v Čechách či ve Ktové.

Program Obchůdek 2021+ vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Využívají ho malé venkovské prodejny v obcích do 1.000 obyvatel nebo v obcích do 3.000 obyvatel, jejíž místní části mají méně než 1.000 a na jejichž území se nachází maximálně jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a zboží.

Oproti první výzvě v roce 2021 je dotace pro kraje navýšena o 1 milion korun, a to na celkové 4 miliony. Zároveň je navýšena maximální výše dotace o 30 tisíc korun na současných 130.000 korun. Způsobilé výdaje jsou rozšířené o možnost pořízení neinvestičního majetku a provozní náklady. Období, za které jsou výdaje způsobilé, je od 1. 1. 2022 do 31. 12. 2022. Z rozpočtu Libereckého kraje bude program spolufinancován do výše 400.000 korun.

Aby kraj zjistil přibližný zájem o program, rozeslal v minulém roce anketu do 195 obcí v regionu. Odpovědělo 85 z nich, z nichž 66 splňovalo předběžné podmínky.

„Vesnické prodejny nejsou jen místem, kde si člověk obstará běžný nákup, ale často je to i centrum setkávání zejména starších obyvatel. I proto má rozhodně smysl tyto prodejny na venkově zachovat, a právě dotační program Obchůdek 2021+ tomu výrazně pomáhá,“ dodal radní Ulvr.

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky