Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecký kraj podpořil obnovu kostela Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném

30. 11. 2021

Záchranu a renovaci historických staveb dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěl, je kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném. Částka 134 tisíc korun poputuje na opravu štítové vazby krovu a úžlabí střechy kostela.

„Kostel samozřejmě potřebuje i další opravy, ale dochází k nim postupně. Právě štítová vazba krovu a střecha je jedním z těch základních zásahů, které je třeba udělat před dalšími dílčími opravami,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Klasicistně řešený kostel byl postaven v letech 1789 až 1793 pod vedením architekta F. Theumerta z Turnova, přičemž v roce 1895 došlo ke zvýšení věže. V jeho okolí se nalézá domek s márnicí a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1824. Celý areál ohrazuje zeď.

Zařízení kostela je pseudorománské; pochází z roku 1878Kazatelna je z období kolem roku 1800 a je na ní reliéf s biblickým vyobrazením Rozsévače. Hlavní oltář s olejomalbou sv. Jana Křtitele pochází od akademického malíře Petra Maixnera z roku 1878.

Na kruchtě se nachází dosud funkční varhany z dílny bratří Riegerů z roku 1888, které kostelu věnoval místní sklovýrobce Josef Riedel.

Prostor hlavní lodi osvětlují tři lustry s vachtlovými ověsy. Největší, prostřední lustr, pochází z roku 1842 z dílny jizerskohorského skláře F. Riedla. Zajímavostí je, že je v kostele instalováno teplovzdušné vyhřívání hlavní lodi topnými kanály. Polubný je totiž horskou vsí, kde není klima nejvlídnější.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324