Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Liberecký kraj pomáhá opravit památky, dal peníze i na výměnu oken budovy radnice v Rokytnici nad Jizerou

07. 03. 2019

Město Rokytnice nad Jizerou zažádalo o finanční příspěvek na opravu oken radnice přímo Liberecký kraj. V roce 2017 kraj žádosti vyhověl a dal z dotačního fondu na dvě nová okna a balkónové dveře více jak 56 tisíc korun. V loni opravy pokračovaly a nových devět oken vyšlo kraj na bezmála 119 tisíc korun. I letos město žádá o příspěvek, a to na výměnu dalších dvanácti kusů.

Budova radnice stojí v Rokytnici nad Jizerou od roku 1903. Nacházely se v ní místnosti pro obecní knihovnu, spořitelna a byt pro jejího pracovníka. Ve sklepních prostorách mimo jiné byly i tři vězeňské cely. V roce 1971 došlo k rekonstrukci obřadní síně a zavěšení nového lustru zhotoveného v harrachovských sklárnách.

Město se v posledních letech snažilo vyměnit okna na budově. První etapa výměny proběhla již v roce 2011 v zázemí finančního úseku. Dalších nových oken se dočkala radnice až v roce 2016. „Jednalo se o výměnu pěti kusů oken v kancelářích místních poplatků a investičního oddělení. Město ji celou zaplatilo ze svého rozpočtu,“ uvedla Klára Pampelová, z úseku rozvoje města a investic.

Od roku 2017 je budova pod památkovou ochranou, a tak mohlo město požádat na další opravy o finanční prostředky z dotačního fondu Libereckého kraje. „Dotační fond, konkrétně program Záchrana a obnova památek v Libereckém kraji, pomáhá majitelům památek na území kraje rekonstruovat, modernizovat a opravovat památková sídla v několika etapách. Je to i případ budovy radnice v Rokytnici nad Jizerou,“ dodala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

K úplnému dokončení obnovy bude třeba ještě vyměnit okna v zázemí informačního centra, na chodbách a v obřadní síni radnice, ve které se nacházejí barevná vitrážová okna. Výměna vitráží bude finančně nejnáročnější částí obnovy. Plánovaný termín dokončení poslední části výměny oken je rok 2024. Závisí to na finančních možnostech.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307