Liberecký kraj pomůže sportu v regionu. Finančně podpoří mladé naděje i profesionály

Anna Vašková

odborný zaměstnanec

• 17. 05. 2023 10:50
  • Školství

Rada Libereckého kraje odsouhlasila poskytnutí dotací na podporu sportovních akcí konaných v roce 2023, na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích a na podporu elitních sportovních subjektů reprezentujících Liberecký kraj. Pokud záměr schválí také krajští zastupitelé, bude rozděleno celkem 39.935.758 korun a poprvé budou podpořeny všechny sportovní akce až do výše požadované dotace.

„Sport a pohybovou gramotnost podporujeme prostřednictvím dotací. Letos bude v programu Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích rozděleno téměř 22 milionů korun mezi 234 úspěšných žadatelů. Rada také odsouhlasila podporu 71 sportovních akcí, mezi které budou rozděleny peněžní prostředky ve výši téměř 4,9 milionu korun. Poprvé za celou dobu existence krajů jsou sportovní akce podpořeny ve výši požadovaných dotací. Nedošlo tedy k jejich krácení. Součástí sportovního prostředí jsou rovněž takzvané elitní sportovní kluby, které obdrží 13,2 milionu korun,“ uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Do dotačního programu 4.23 Podpora sportovních akcí 2023 s částkou k rozdělení ve výši 4.804.438 korun podalo svou žádost 92 subjektů, z toho jich 21 nesplnilo nutné formální požadavky. Dotaci pro 71 subjektů ještě musí schválit Zastupitelstvo Libereckého kraje.

Základní parametry dotačního programu 4.23:

Rozpočet programu včetně rezerv:

4.843.000 Kč

Počet přijatých žádostí:

Celková požadovaná dotace:

6.805.335 Kč

Počet žádostí nesplňující administrativní soulad:

Počet žádostí bodově hodnocených:

Počet žadatelů, kteří odmítli dotaci:

Celkem podpořeno žádostí:

Celková výše požadovaných dotací bodově hodnocených žádostí:

4.804.438 Kč

Zůstatek rozpočtu v programu 4.23 Sportovní akce pro rok 2023:

38.562 Kč

Do dotačního programu 4.26 Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích 2023 letos podalo svou žádost 255 subjektů, z toho jich 21 nesplnilo formální podmínky. Výbor pro tělovýchovu a sport Zastupitelstva Libereckého kraje navrhne podpořit
234 z nich. Celkem bude mezi žadatele rozdělena částka 21.931.320 korun.

Základní parametry dotačního programu 4.26:

Rozpočet programu včetně rezerv:

22.000.000 Kč

Počet přijatých žádostí:

Celková požadovaná dotace:

65.189.115 Kč

Počet žádostí nesplňujících administrativní soulad:

Počet žádostí bodově hodnocených:

Celková výše požadovaných dotací bodově hodnocených žádostí:

21.931.320 Kč

Převis požadavku bodově hodnocených žádostí:

68.680 Kč

Rada kraje včera zároveň odsouhlasila poskytnutí dotací elitním sportovním subjektům, které reprezentují Liberecký kraj. „Jedná se o subjekty, které jsou v Plánu rozvoje sportu pro roky 20222025 explicitně označeny jako elitní sportovní subjekty reprezentující náš kraj. Tento dokument rovněž obsahuje výši peněžní podpory, kterou mají uvedené subjekty z rozpočtu Libereckého kraje obdržet,“ vysvětlil Jiří Čeřovský. „Plán rozvoje sportu 2022–2025 byl schválen na únorovém zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje.“

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu oslovil všech osm subjektů, zařazených v Plánu rozvoje sportu mezi elitní sportovní subjekty a vyzval je k předložení žádosti o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu Libereckého kraje. „Do stanovené doby předložilo svou žádost o poskytnutí neinvestiční dotace z rozpočtu kraje šest subjektů. Žádosti zbývajících dvou oslovených klubů budou předloženy k projednání dodatečně po jejich doručení,“ doplnil náměstek Čeřovský.

Přehled poskytnutí a výše dotace elitním subjektům reprezentujících LK:

TJ BÍLÍ TYGŘI LIBEREC, z.s. – Podpora výchovného programu Bílí tygři Liberec – reprezentace LK

3.000.000 Kč

FK Jablonec a.s. - Náklady klubu FK Jablonec související s domácími utkáními 1. fotbalové ligy v roce 2023

3.000.000 Kč

SKP Kornspitz Jablonec z.s. – Podpora přípravy reprezentace LK realizovaná v SKP Kornspitz Jablonec z.s.

1.000.000 Kč

FC SLOVAN LIBEREC – Podpora činnosti mládeže ve sportovním klubu a reprezentace LK

FBC Liberec – Reprezentace LK – Podpora mládežnického programu FBC Liberec

1.200.000 Kč