Liberecký kraj se připravoval na další zasedání Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS 2

05. 10. 2001
[id:74|autor:|email:|telefon:|mobil:|aktualizace:]

Včera se na Krajském úřadě Libereckého kraje sešla pracovní skupina, která připravovala páteční zasedání Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS 2, jež se bude konat za týden 12. října v Hradci Králové. Na tomto jednání byli mimo jiné přítomni statutární zástupce hejtmana Ing. Luděk Suchomel, někteří zastupitelé kraje - členové regionální rady a pracovníci odboru rozvoje krajského úřadu. Regionální radu RS NUTS 2 (Liberecký kraj, Královéhradecký kraj a Pardubický kraj) tvoří vždy 10 zástupců z každého kraje. Rada je tedy třicetičlenná a předsedou rady byl před několika měsíci zvolen Ing. Luděk Suchomel.

"Včera jsem diskutovali nad Národním operačním plánem (plán projektů spolufinancovaných z prostředků předvstupních a posléze strukturálních fondů EU), při jehož přípravě nám vadí skutečnost, že si centrální orgány hodlají jeho tvorbu nechat plně ve své kompetenci. Vláda, Ministerstvo pro místní rozvoj a další centrální orgány doporučují, aby byl za celou republiku zpracován jeden jednotný plán. Naopak, my, jako zástupci krajů, prosazujeme zpracování jednotlivých regionálních operačních plánů, které by mapovaly celky NUTS. V usnesení, se kterým do rady příští týden jdeme, apelujeme na předsedy ostatních regionálních rad, aby se k této výzvě připojili a naši myšlenku podpořili," vysvětluje Ing. Luděk Suchomel, podle kterého je to boj o moc a vliv na rozhodování, do jakých projektů budou v budoucnosti proudit prostředky z fondů Evropské unie. "Je nutné, aby se rozhodovací pravomoc posunula směrem k regionům. Politická síla krajů, respektive NUTSů, by se v tomto směru mohla projevit. Vždyť hovoříme neustále o tom, že se chceme přibližovat Evropské unii. Ale ta je přeci právě postavená na politice rostoucího významu regionů."

Barbara Stará-Pradeová