Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

25. 10. 2021

Odkupem částí akcií od majoritních vlastníků, jimiž jsou města Jilemnice a Semily, se Liberecký kraj stal jedním z akcionářů MMN a.s – Nemocnice Jilemnice a Nemocnice Semily (MMN). Záměr odkupu odsouhlasili před nedávnem členové Rady Libereckého kraje a schválili jej také krajští zastupitelé na svém zářijovém jednání. Kraj získal celkem 12.566 akcií, což představuje podíl ve výši 16,75 %. Smlouvy o prodeji akcií a akcionářskou smlouvu dnes podepsali zástupci Libereckého kraje, Semil, Jilemnice a MMN.

„Jednání o možném majetkovém vstupu do jilemnické a semilské nemocnice probíhala již od července předloňského roku. Chceme posílit strategický vliv na výkon zdravotních služeb v našem regionu a podílet se na zvyšování kvality péče v jedné z páteřních nemocnic v kraji. Odkupem akcií se nám také podaří vytvořit podmínky pro další rozvoj jilemnické a semilské nemocnice. Vstup Libereckého kraje do vlastnické struktury navíc přinese lepší podmínky pro vyjednávání se zdravotnímu pojišťovnami i lepší záruky pro jednání s bankami o úvěrování investičních záměrů v budoucnu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Cena akcií bude postupně splácena v dohodnutých splátkách po dobu osmi let. Liberecký kraj je po dnešním podpisu oprávněn vykonávat všechna akcionářská práva v plném rozsahu tak, jak to z obsahu smluv vyplývá,“ dodal Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví Libereckého kraje.

Celková částka uhrazená stávajícím akcionářům je včetně úroku 0,5 % p. a. ve výši 154.518.129,30 korun (151.847.544 korun bez úroku), kdy cena jedné akcie po ocenění znalci byla stanovena na 12.084 korun. Dále bude ze strany Libereckého kraje uhrazen příplatek mimo základní kapitál společnosti v celkové výši 32.965.616,52 korun, což se odvíjí od uvedeného podílu 16,75 %. Liberecký kraj se totiž zavázal k tomu, že kromě každoročního odkupu akcí bude do společnosti vkládat příplatek mimo základní kapitál. Tyto prostředky nemocnice využije k investičnímu rozvoji.

Do doby podepsání akcionářské smlouvy vlastnilo město Jilemnice 65 % akcií a město Semily 35 % akcií. Po vstupu kraje je Jilemnice vlastníkem 54,11 % akcií (tj. 40.582), Semily vlastníkem 29,14 % (21.852) akcií a Liberecký kraj bude držet 16,75 % (12.566) akcií.

MMN poskytuje standardní nemocniční péči přibližně 100 tisícům obyvatel své přirozené spádové oblasti Jilemnicka a Semilska, a dále části Jablonecka, Vrchlabska, Novopacka a Jičínska. Nemocnice je tak nejvýznamnější zdravotnické zařízení okresu Semily.

 

 

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307
Mobil: 770134419