Liberecký kraj zahájil letošní poslední výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce krajské silnice

05. 09. 2018

Spravovaným úsekem bude část silnice II. třídy Dolní Vítkovice – Na Starém Mlýně. Liberecký kraj letos již dokončil ze 48 akcí dotovaných z krajského rozpočtu a ze Státního fondu dopravní infrastruktury celkem 26 úseků. Včetně plánovaných evropských dotačních prostředků plánuje kraj letos investice za zhruba 923 milionů korun.

„Jsem rád, že se nám podařilo dokončit více jak polovinu oprav krajských silnic. Pevně věřím, že i nadále budeme dostávat finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Tyto peníze jsou pro dokončování významných krajských silničních projektů potřebné,“ uvedl hejtman Martin Půta.

V týdnu od 17. září bude zahájena poslední rekonstrukce silnice II/279 Svijanský Újezd – Havlovice. Na délce úseku v délce více jak 1,5 kilometru bude provedena oprava obrusné a ložné vrstvy vozovky, čištění krajnic a příkopů, včetně nového vodorovného dopravní značení, přídlažby a svodidel. Rada kraje dále zahájila výběrové řízení na rekonstrukci silnice II/286 Dolní Vítkovice, kde bude opraven úsek v délce 1 300 m, podél kterého se postaví nový chodník.

Během prázdninových měsíců byly dokončeny opravy a rekonstrukce Silnice III/32546 Horka u Staré Paky, od křižovatky se silnicí I/16 po hranici kraje, silnice III/28211 Klokočí – Rohliny, silnice III/2915 Horní Řasnice – Jindřichovice pod Smrkem, silnice III/2837 Slaná – Světlá, silnice II/260 Skalka, silnice III/29022 Hrabětice – Josefův Důl anebo silnice III/27243 Zdislava, kde byla rekonstruována opěrná zeď.

V úterý 11. září bude uveden do provozu rekonstruovaný úsek silnice III/29022 Albrechtice v Jizerských horách v délce 1 450 m. V rámci stavby byla provedena rekonstrukce vozovky, došlo k pokládce nového obrubníku a k výstavbě nového odvodnění vozovky.

V rámci rekonstrukcí finančně podporovaných z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) byla nově podána žádost o dotaci na projekt „Severozápadní obchvat města Zákupy“ s předpokládanými výdaji ve výši 57,7 milionu korun a s odhadovanou výší dotace 42,8 milionu korun.

V nejbližších dnech pak bude podána žádost na projekt „Silnice II/270 Doksy–Dubá“. „Rekonstrukce tohoto úseku by měla stát přibližně 120 milionů korun, přičemž částka dotace z IROPu činí necelých 107 milionů korun,“ dodala radní Radka Loučková Kotasová pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Dokončuje se i výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce silnice II/610 Turnov – hranice kraje a nadále probíhá rekonstrukce silnice II/293 v Jilemnici v ulici Československých legií, rekonstrukce silnice II/270 v Jablonném v Podještědí a výstavba okružní křižovatky u Stráže pod Ralskem. V červenci pak byla dokončena výstavba okružních křižovatek v Semilech.

V letošním roce Liberecký kraj z vlastního rozpočtu plánuje vynaložit na opravy a rekonstrukce krajských silnic částku 403 milionů korun. Dalších 178 milionů korun kraj získal z národního dotačního programu. V rámci IROPu se předpokládá v letošním roce dokončení staveb za 272 milionů korun. Za dalších 70 milionů korun budou dokončeny rekonstrukce silnic v rámci projektu „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“. Konkrétní výše vynaložených prostředků bude známa poté, co skončí stavební sezona.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz