Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký krajský Inspiraton představí moderní energetická řešení pro města a obce

  • 20. 05. 2024 13:10
  • Rozvoj

Sdílet článek

Pod záštitou hejtmana Martina Půty se v prostorách Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink uskuteční Liberecký krajský Inspiraton. Své si v programu najdou především starostové a další zástupci měst a obcí, kteří řeší aktuální a mnohdy palčivé energetické otázky. Kromě odborných přednášek jsou v plánu i dva kulaté stoly. První z nich se zaměří na téma komunitní energetiky, druhý pak přinese praktická řešení v úsporách energie.  

Dveře Lipo.ink se ve středu 22. května otevírají krátce před desátou. Po úvodu hejtmana Martina Půty a radního Jiřího Ulvra začne program představením aktuální situace v Libereckém kraji. Co je na kraji nového a jaké projekty se chystají v nejbližší době k realizaci, prozradí náměstek hejtmana Zbyněk Miklík. 

Jeden ze zajímavých bodů programu přinese bezesporu statutární město Liberec, jediný zástupce Česka v nové Misi EU „100 klimaticky neutrálních a chytrých měst do roku 2030“. Hlavním cílem této mise je podpořit vybraný počet evropských měst v úsilí stát se postupně klimaticky neutrálními. Liberec má po dvou letech intenzivní práce velmi slibně nakročeno. Co to konkrétně znamená prozradí náměstek pro energetiku a Smart City Vojtěch Prachař. Další žhavé téma přiveze na Liberecký Inspiraton Jan Bakule z Unie komunitní energetiky. Přítomní se od něj dozví, jak zakládat energetická společenství a jaké nástrahy se skrývají v nové legislativě s tímto tématem spjaté.  

Závěrečná část pak bude patřit diskuzím u kulatých stolů. První se zaměří na již zmíněná energetická společenství. Dotkne se témat silných a slabých stránek komunitní (sdílené) energetiky, role obcí a dalších subjektů při zakládání energetických společenství a neopomene ani aktuální legislativní novinky, včetně Lex OZE III.  

Druhý kulatý stůl pak bude věnován praktickým řešením v oblasti úspor energie a technologiím obnovitelných zdrojů. Obě diskuse budou vedeny za účasti facilitátorů a odborníků, kteří nabídnou hlubší vhled do problematiky.  

„Liberecký Inspiraton je součástí širší iniciativy, kterou nazýváme Platforma moderní energetiky. Díky ní se nám daří do regionu přinášet oborové trendy, propojovat politiky, odborníky a další zainteresované subjekty, a tím zlepšovat naši energetickou situaci,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. 

Účast na Libereckém Inspiratonu je bezplatná, registrace je možná na emailu registrace@zdravamesta.cz. Akci organizují Liberecký kraj a jeho Agentura regionálního rozvoje, asociace Národní síť Zdravých měst a jeho lokální člen Zdravý Liberecký kraj. 

logolink

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky