Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký, Středočeský kraj, Turnov a Mnichovo Hradiště bude spojovat pět společných témat. Územní změna se nechystá

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 14. 07. 2021 13:23

Sdílet článek

Na podzim minulého roku otevřeli zastupitelé v Mnichově Hradišti otázku možného připojení jejich města k Libereckému kraji. Blízkost ke krajskému městu Liberec, společná historie, provázanost díky Českému ráji a frustrace z minulého vedení Středočeského kraje vedly k prověření možnosti připojení Mnichova Hradiště právě k Libereckému kraji. Územní změna by ovšem nebyla ani jednoduchá, ani rychlá. V současné chvíli by vynaložené úsilí neodpovídalo přínosům pramenícím ze spojení. Prověřovací analýza však jasně ukázala témata, na kterých bude Liberecký kraj s Mnichovým Hradištěm, Turnovem a Středočeském krajem dále úzce spolupracovat.

„Rádi bychom společně postupovali při modernizaci a zrychlení železničního spojení mezi Libercem a Prahou nebo na projektu cyklotrasy Greenway Jizera,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Dalším společným tématem je srovnání tarifů veřejné dopravy tak, aby se Mnichovo Hradiště, Turnov a Mladá Boleslav překrývaly,“ doplnila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Čtvrtým okruhem je užší spolupráce mezi městy Turnov a Mnichovo Hradiště a pátým jsou koordinované kroky v rámci turistické propagace a péče o Chráněnou krajinnou oblast Český ráj.

Na pozvání starosty Mnichova Hradiště Ondřeje Lochmana se koncem minulého týdne tamtéž konalo jednání hejtmana Martina Půty, hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a starosty Turnova Tomáše Hockeho. Cílem jednání bylo představit výstupy prověřovací analýzy a témata vzájemné spolupráce. „Snahu prověření možného připojení Mnichova Hradiště k našemu kraji vnímáme jako pozitivní signál. Mnichovohradišťsko má s naším krajem společná témata i historii. Jakákoliv územní změna je nyní velmi nákladná v poměru k přínosům pro obě strany,“ řekl hejtman Půta. „Bez úpravy zákona o rozpočtovém určení daní, tedy bez celorepublikové změny financování obcí a krajů, bychom prostě neměli dost peněz na péči o nově připojené území.“

„Věřím, že Mnichovo Hradiště se už nebude cítit odstrkované a přehlížené,“ řekla po jednání hejtmanka Středočeského kraje Pecková. „Jsme největší kraj v republice a je možné, že některé okresy a obce našeho regionu mohly být v minulosti předchozími vedeními Středočeského kraje opomíjeny. Chci ale pana starostu i obyvatele města ubezpečit, že věnuji pozornost všem našim okresům i obcím. Chceme nastavit úzkou spolupráci mezi Mnichovým Hradištěm a Turnovem stejně jako naším a Libereckým krajem. Věřím, že to povede k lepším službám pro občany v tomto území, které spojuje nejen Český ráj, ale třeba i společná myšlenka rychlého železničního spojení do Prahy.“

Intenzivnější spolupráci vítá i starosta Turnova Tomáš Hocke: „Správní obvod obce s rozšířenou působností Turnov přímo sousedí s Mnichovým Hradištěm. My bychom případným spojením mohli uvažovat třeba o vytvoření nového okresu – okresu Turnov. Chápu, že to nyní není na stole, ale s kolegou starostou se budeme snažit zajistit dostupnost co nejlepší služby pro naše občany.“  

„Jsem rád, že jsme se všichni potkali a mohli si o možnosti územní změny promluvit. I přesto, že to není jednoduchá cesta a možná do cíle ani nikdy nedojdeme, samotná naše iniciativa a snaha o větší propojení a posílení spolupráce není rozhodně marná,“ zmínil starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman. „Začali jsme, a to je hlavní. Každý půlrok se budeme pravidelně potkávat a plánovat, jak a kam se společně budeme ubírat. Pro mě už to, že dorazili oba hejtmani a že hejtmanka Pecková od té doby, co je ve funkci, navštívila Hradiště dvakrát, je příjemná změna v zájmu o náš region. To jsme dřív neznali.“

Obec s rozšířenou působností Mnichovo Hradiště vzniklo 1. ledna 2003. Původně jakožto okres Mnichovo Hradiště patřil v padesátých letech 20. století Libereckému kraji. V roce 1960 spadal jako okres Mladá Boleslav pod Středočeský kraj. Aktuální počet obyvatel je podle Českého statistického úřadu 8.850, průměrný věk je 43 let.

 

V příloze této tiskové zprávy naleznete Analýzu možné změny územně správního členění, kterou vypracovali:

Ondřej Lochman – starosta města Mnichovo Hradiště

Zuzana Tomášová – právnička města Mnichovo Hradiště

Ve spolupráci s: Karel Hubač – pracovník Muzea města Mnichovo Hradiště, Jan Mareš – místostarosta města Mnichovo Hradiště, Kamila Galetková – tajemnice MěÚ Mnichovo Hradiště, Jaroslava Kolomazníková vedoucí Finančního a školského odboru MěÚ Mnichovo Hradiště, Martina Kulíková – projektová manažerka města Mnichovo Hradiště.

  • Analýza možné změny územně správního členění FIN3 (.pdf)
    429 kB
    14. 07. 2021 13:33
  • priloha 1 Mnichovo Hradiště 1. historické souvislosti, geografické uspořádání a identita analýza Liberecký kraj (.pdf)
    2 MB
    14. 07. 2021 13:34

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky