Liberečtí chemici oslavili 35. výročí vzniku brigády

21. 09. 2012

Slavnostním shromážděním na náměstí Dr. Edvarda Beneše si připomněli vojáci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Liberec 35. výročí vzniku brigády chemické ochrany a 60. výročí působení chemického vojska v Liberci. Kancelář hejtmana LK Stanislava Eichlera (ČSSD) zastupoval na slavnostním nástupu vedoucí kanceláře Rudolf Broulík.

„Je mi líto, že jsem se nemohl z pracovních důvodů slavnostního shromáždění zúčastnit. Nedávno jsem se ale zúčastnil rovněž slavnostního nástupu u příležitosti předání funkce velitele 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci. Rád nyní u příležitosti jubilea 35. výročí vzniku brigády zopakuji, že děkuji všem vojákům, kteří vzorně plní bojové úkoly a jsou tak chloubou nejen Libereckého kraje, ale i celé České republiky. Příslušníci 31. brigády každodenně prokazují svou odbornost, znalosti a dovednosti, odvahu, obětavost a smysl pro povinnost doma i v zahraničních vojenských misích a za to jim patří náš dík a uznání,“ řekl hejtman.

Součástí oslav, kterým přihlížely desítky Liberečanů, se stalo také udělování pamětních medailí brigády chemické a radiační ochrany. Program se ovšem neodehrával jen na hlavním libereckém náměstí, ale také na plácku před obchodním centrem Plaza, kde si lidé prohlédli ochranné masky vojáků, vybavení vojenských vozů a dozvěděli se zajímavé informace o způsobech dekontaminace. Vojáci jim také předvedli tuhý boj muže proti muži.

Velitel 31. brigády chemické ochrany, plukovník Radek Černý při shromáždění připomněl i nevojenské zásahy libereckých chemiků, například při katastrofálních povodních v posledních patnácti letech. Ocenil také jejich humanitární pomoc, třeba dárcovství krevní plazmy.

Brigádě poděkoval za elán a nasazení také 1. zástupce náčelníka generálního štábu Armády ČR, generálmajor Miroslav Žižka.

Liberečtí chemici si za dobu trvání své brigády vydobyli vynikající pověst svou účastí u mnoha zahraničních válečných operací, například už při operaci Deset storm v letech 1990 až 1991 v Perském zálivu nebo na misi Enduring Freedom v roce 2003 v Kuvajtu.

Pozornost světových médií vzbudili zejména operacemi Pouštní bouře a Trvalá svoboda, které probíhaly a stále trvají na územích Saúdské Arábie, Kuvajtu, Iráku a Afganistánu.