Liberečtí hasiči oslavili 150. výročí svého vzniku

05. 05. 2012

Pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera a primátorky Statutárního města Liberec Martiny Rosenbergové (oba ČSSD) oslavili dnes liberečtí hasiči 150. výročí založení hasičského sboru v Liberci. Slavnostní ceremoniál se konal na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci za účasti hejtmana, primátorky, Drahoslava Ryby, gen. ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, Karla Richtera, starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Milana Navrátila, starosty Krajského sdružení hasičů Libereckého kraje, členů sborů dobrovolných hasičů z Liberce a dalších hostů.

„Je tomu již 150 let, kdy se zde v Liberci zrodilo první sdružení dobrovolných hasičů a mě těší, že v dnešní době skýtá Liberec víc jak desítku těchto sdružení s tradicí delší než sto let. Nedávno se mě jeden redaktor ptal, zda bych mohl zhodnotit práci hasičských záchranných sborů a zmínit, jakých akcí si nejvíce vážím. Odpověděl jsem mu, že když budu hodnotit práci dobrovolných hasičů nebudu nikdy mluvit konkrétně o jednotlivých akcích a činech, až na jednu událost. Tou byly rozsáhlé povodně, které Liberecký kraj zasáhly v druhé polovině roku 2010. V průběhu záchranných a likvidačních prací jsem pochopil, že hasiči nejsou pouze ti co zachraňují občany při požárech či nehodách nebo jen nositeli kulturního života v mnoha obcích, ale především obětaví lidé, kteří i na úkor svých potřeb nezištně pomáhají druhým. Velmi si proto vážím práce a úsilí Sborů dobrovolných hasičů.,“ řekl hejtman.

U příležitosti 150. výročí založení sdružení dobrovolných hasičů byla předána řada ocenění a stuh k praporům hasičských sdružení.

Mezi oceněnými „Čestným členstvím“ byl také hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, primátorka statutárního města Liberec Martina Rosenbergová a Rudolf Broulík, vedoucí oddělení krizového řízení Libereckého kraje. Čestné členství se uděluje, za neobvyklý přínos hasičskému sdružení, osobám, které nikdy nebyly, nejsou a nebudou členy sdružení hasičů.

Spolu s nimi byla vyznamenána devadesátka členů libereckých sdružení dobrovolných hasičů. V současné době je na území Statutárního města Liberec aktivních 11 jednotek SDH, z toho dvě jednotky, které vznikly jako závodní při dnes neexistujících podnicích Lites a Textilana.

V rámci 150. výročí založení SDH v Liberci byla vydána také speciální publikace s názvem „150. let libereckých hasičů 1862 – 2012“ autora Karla Boháče.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz