Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Lípa Musica ve finále s Adamem Plachetkou a drážďanským epilogem

08. 11. 2017

Tento týden bude slavnostně zakončen 16. ročník MHF Lípa Musica. O víkendu se uskuteční závěrečný koncert, který bude současně i koncertem pro Liberecký kraj, i česko-německý epilog v Drážďanech. V sobotu se v libereckém Šaldově divadle představí jeden z našich nejlepších současných pěvců, který se těší nebývalému světovému renomé, basbarytonista Adam Plachetka. Pěvce doprovodí těleso spjaté s osobností Radka Baboráka, aktuálního uměleckého garanta festivalu, Pražští komorní sólisté, kteří jsou současně i festivalovým tělesem. V ryze mozartovském projektu se taktovky ujme sám Radek Baborák. Koncert je dlouhodobě vyprodaný.

 „Více než dva roky jsme čekali na příležitost pozvat jednoho ze současných světově nejúspěšnějších operních pěvců, Adama Plachetku. V odborných kruzích se o něm mluví jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, a proto jsem se rozhodli jej právě v tomto repertoáru představit i festivalovému a zejména libereckému publiku. Mozartovské operní gala doplní instrumentální ukázky z pera tohoto velikána, jichž se ujme soubor Pražští komorní sólisté. Tento komorní ansámbl s velmi zajímavou historií je v současné době veden Radkem Baborákem a stává se v letošním roce i festivalových orchestrem Lípy Musicy. Věřím, že toto propojení špičkových umělců bude skutečnou pomyslnou třešničkou na dortu a událostí, která ozdobí nejen program festivalu, ale celého Libereckého kraje. Jsme poctěni, že právě tímto projektem zahájíme společně s Libereckým krajem novou tradici Koncertů pro Liberecký kraj a jsme velmi vděčni za klíčovou podporu, které se festivalu ze strany Libereckého kraje dostává,“ doplňuje Martin Prokeš.

„Je mi ctí, že Liberecký kraj může být dlouholetým partnerem festivalu. Každým rokem je na programu a skvělých jménech interpretů vidět, jak vysoce respektovaným se postupem času stal. Velmi mě to těší,“ říká Ing. Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Adam Plachetka považovaný kritikou i odbornými kruhy za jednoho z předních mozartovských pěvců k tomuto repertoáru, jež představí i na festivalu Lípa Musica dodává: „Takový titul mě těší, ale zní až trošku arogantně. Je pravda, že s Mozartem trávím nejvíc času na dobrých adresách, ale v umění se – na rozdíl od sportu – těžko označuje nejlepší. V každém případě jsem nesmírně rád, že se můžu Mozartovi dlouhodobě věnovat. Zpívat jeho hudbu je radost. V minulé sezóně jsem absolvoval čtyři produkce Figarovy svatby za sebou, takže jsem od června do následujícího února vlastně nedělal jinou operu. Bál jsem se, že už Figara nebudu po té sérii chtít nikdy vidět, ale byl jsem sám překvapen, jak mě i poslední představení těšilo. Je to prostě hudba, co se neoposlouchá. Dneska Mozartem skoro každý začíná, protože je všeobecně uznáván jako autor vhodný pro mladé hlasy. Já už mám dnes pocit, že pomalu přecházím do fáze, kdy se můj hlas potřebuje vyvíjet dál i v bel cantu, ale Mozarta se rozhodně budu nadále držet. Jednak mě baví a jednak je to dobrý hlídací pes, co upozorní na chyby, které se mohly stát jinde.“

V neděli se pak šestnáctá Lípa Musica definitivně uzavře netradičním epilogem ve spolupráci s Generálním konzulátem v Drážďanech, Nadací Brücke/Most a Německo-českými dny kultury. V drážďanském Hofkirche se uskuteční společná bohoslužba celebrovaná litoměřickým biskupem Janem Baxantem a drážďansko-míšeňským biskupem Heinrichem Timmereversem. Tu hudebně doprovodí Schola Gregoriana Pragensis a varhaník Jaroslav Tůma. Od 19:30 bude pokračovat koncert zmíněných umělců s programem Antica e moderna. Koncert je benefiční a jeho výtěžek bude věnován na podporu aktivit Nadačního fondu Ozvěna, který podporuje sluchově hendikepované děti, mladistvé a jejich rodiny. Do Drážďan je stále možné se vypravit, vstupné je dobrovolné. Festival zajišťuje i autobusovou dopravu, kde jsou poslední volná místa.

K festivalovému epilogu Martin Prokeš říká: „Za možnost představit Lípu Musicu poprvé drážďanskému publiku, vděčíme Generálnímu konzulátu v Drážďanech konkrétně generálnímu konzulovi doktoru Kudělovi. Ten přišel s nápadem propojit Lípu Musicu s Dny české a německé kultury. Česko-německá děkovná bohoslužba celebrovaná saským a litoměřickým biskupem a následný koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis s varhaníkem Jaroslavem Tůmou budou zcela jistě tím nejlepším duchovním dialogem, který jsme nazvali „Dialogy o přátelství. Třešničkou nad tímto projektem je skutečnost, že výtěžek ze sbírky, která proběhne při tomto koncertu půjde na podporu činnosti Nadačního fondu Ozvěna, který pomáhá dětem a jejich rodinám, kterým vstoupil do života sluchový handicap.“

Zdroj: tisková zpráva a foto Lípa Musica, Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
lucie.johanovska@lipamusica.cz,
+420 608 823 973