Martin Půta byl potřetí za sebou zvolen hejtmanem, Liberecký kraj povede trojkoalice

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 03. 11. 2020 18:37

Na dnešním ustavujícím zastupitelstvu byl znovu zvolen do funkce hejtmana Libereckého kraje Martin Půta. Zastupitelé také vybrali jeho nové náměstky a členy krajské rady. V nadcházejících čtyřech letech povede kraj koalice Starostů pro Liberecký kraj, České pirátské strany a Občanské demokratické strany. Zastupitelé také rozhodli o zřízení deseti výborů. Jejich členové budou voleni na příštím zasedání zastupitelstva na konci listopadu letošního roku.

Krajští zastupitelé, kteří vzešli z říjnových voleb, dnes na svém ustavujícím zasedání zvolili členy Rady Libereckého kraje. Svoji funkci v tajné volbě obhájil současný hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Pro hlasovalo 30 ze 44 přítomných zastupitelů.

Složení krajské rady:

Hejtman:

Martin Půta, Starostové pro Liberecký kraj

Statutární náměstek hejtmana:

Jan Sviták, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu dopravy

Náměstci hejtmana:

Zbyněk Miklík, Česká pirátská strana – řízení resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky

Dan Ramzer, Občanská demokratická strana – řízení resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti

Petr Tulpa, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu sociálních věcí

Květa Vinklátová, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Členové rady kraje:

Vladimír Richter, Občanská demokratická strana – řízení resortu zdravotnictví

Václav Židek, Česká pirátská strana – řízení resortu životního prostředí a zemědělství

Jiří Ulvr, Starostové pro Liberecký kraj – řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova

Členové Zastupitelstva Libereckého kraje:

Starostové pro Liberecký kraj

BEITL

ČEŘOVSKÝ

RICHTER

Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)

Michal

ŠVARC

Libor

KŘENEK

Věnceslava

DRÁBKOVÁ

V krajských volbách se se ziskem 38,57 % umístili na prvním místě Starostové pro Liberecký kraj. Získali 22 mandátů v Zastupitelstvu Libereckého kraje, čímž si o 4 polepšili. Druhé místo patří hnutí ANO 2011, jež získalo 17,85 %, tedy 10 zastupitelských mandátů, což je o jeden víc, než mělo dosud. Třetí příčku vybojovala Česká pirátská strana s 9,86 %, a to jí vyneslo 5 mandátů. Stejný počet křesel v zastupitelstvu získala i Občanská demokratická strana, pro niž hlasovalo 8,59 % voličů. Posledním hnutím, které překonalo 5% kvórum a získalo 6,09 %, tedy 3 mandáty, je Svoboda a přímá demokracie. Volební účast v Libereckém kraji dosáhla 40,41 %.