Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Martin Sepp: Starostové pro Liberecký kraj manipulují s veřejností

09. 07. 2012

Politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) ve svém programu občanům slibuje, že jim změní a zlepší život. Mediální kampaň, kterou ale nyní Starostové spustili, přesahuje hranice tvrdého politického boje. Hnutí vyvolené skupinky starostů hrálo „tvrdě“ již v době posledních komunálních voleb, nikdy ale záměrně nemanipulovalo s veřejnosti tak jako nyní, nehazardovalo s bezpečností a sjízdností silnic vlastního kraje. Uvědomují si to vůbec?

Skupinka zastupitelů sdružených pod společnou značku SLK jsou většinou vzdělaní lidé. Najdeme mezi nimi právníky, matematiky, chemiky, marketingové manažery a čestné členy sdružení nadprůměrně inteligentních lidí (MENSA). Přesto se snaží za každou cenu rozbít výběrové řízení na desetiletou údržbu silnic v Libereckém kraji a staví svou kritiku na pocitech, domněnkách, fámách a pomluvách. Fakta je ale přitom vůbec nezajímají. Moc mě mrzí, že se Starostové pro Liberecký kraj snaží nejprve celou věc přes média skandalizovat a až potom se zajímat o skutečný stav. Pokud bych já měl nějaké pochybnosti, zcela logicky bych nejdříve zamířil na ředitelství Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS LK), která celé výběrové řízení připravuje. To však členové SLK nikdy neudělali. Ptám se proč?

Starostům je pravděpodobně trnem v oku velikost částky za desetiletou údržbu silnic. Kritizují, že dosahuje 2,225 miliardy korun. Ignorují přitom fakt, že díky ní může Liberecký kraj výrazně ušetřit. Letošní příspěvek kraje na údržbu silnic dosáhl přibližně 305 milionů korun. Pokud by tedy kraj pomocí veřejné soutěže získal poskytovatele na tuto službu na deset let za 2,2 miliardy, což znamená 222 milionů ročně, ušetřil by za deset let bezmála jednu miliardu peněz občanů. To je bez vypsání zakázky na deset let prakticky nemožné.

Dalším argumentem SLK je urychlené vypsání výběrového řízení. Přitom to byli právě zastupitelé za regionálního hnutí starostů, kteří kritizovali současný stav, kdy údržbu silnic Libereckého kraje provádí KSS LK na základě provizorní příkazní smlouvy. Toto provizorní řešení může trvat velmi dlouho, pokud budou Starostové torpédovat současné výběrové řízení. Třeba také tím, že démonizují rozhodnutí svěřit přípravu výběrové řízení renomované pražské advokátní kanceláři. Starostové přitom nechtějí pochopit, že takto specializované výběrové řízení, které podle zákona musí být otevřené nejen českým firmám, ale jakémukoliv subjektu z EU, musí připravovat ti nejlepší specialisté na silniční dopravu. Už kvůli tomu, aby nemohli případní neúspěšní kandidáti ze zahraničí výsledek napadnout a donekonečna celé řízení protahovat.

Anebo to za ně může udělat SLK, které bez znalosti celé věci hrozí kraji napadením výběrového řízení u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Je otázkou, zda toto jednání bude v zájmu občana, který chce mít v první řadě silnice udržované kvalitně a co nejlevněji. Pevně věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum a řeč čísel nad politickými hrátkami.

 

 

Martin Sepp,

náměstek hejtmana LK pro dopravu

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 324
Mobil: 739 541 624