Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Masopust bude na Vísecké rychtě v Kravařích

Mgr. Langer Jiří

  • 12. 02. 2009 00:00

Sdílet článek

[id:7515|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

V církevním kalendáři vyplňuje masopust liturgické mezidobí mezi Vánocemi a předvelikonočním půstem. Nejvýstižněji jej charakterizovala Jiřina Langhamerová:

Čas veselosti, zábavy a někdejší programové bezstarostnosti, kdy výjimečně neplatily předpisy o chování či přímo postní újmě lidí. Naopak. Čas tradičně chápaný jako antipůst. Období požitků a hodokvasů s pojídáním tučného masa a koblih zlátnoucích v oleji. Jídlo, pití, zpěv a tanec jako řečiště veselosti, uzavřené mezi dvěma břehy postů, Vánoc a Velikonoc.

V lidovém prostředí je toto období provázeno řadou zvyků a obyčejů, které se ve většině případů týkají blížícího se jara a začátku polních prací.  

Přiblížit dnešnímu člověku způsob života, řemesel, kultury i náboženství a s ním spojených zvyků a obyčejů našich předků na vesnici je cílem akce s názvem Masopust na rychtě. Akci pořádá již pošesté Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v sobotu 21. února 2009 od 10:00 do 16:00 hodin v prostorách Vísecké rychty v Kravařích.

Ve stálé expozici lidového bydlení, umění a architektury se návštěvníci seznámí s tradičními řemesly – zdobení perníčků, výroba svíček, paličkování a další. Ukázky klasických masopustních masek z muzea Eduarda Helda v Zákupech a další prodejní stánky. Masopust je obdobím veselí, radosti a hodování, a tak nebude chybět ani občerstvení v podobě jitrnic, jelítek a jiných zabijačkových pochoutek z řeznictví Staněk v České Lípě.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky