Masopust na Dlaskově statku přinesl dva nové příběhy – Stínání kohouta a Pochovávání basy

10. 02. 2015

Dlaskův statek v Dolánkách patřící pod Muzeum Českého ráje v Turnově, které zřizuje Liberecký kraj,  připravil tradiční Masopust již na  7. února.

Na Dlaskův statek zavítala dobrá tisícovka  lidí, kteří  si mohli v příjemném slunečném počasí vychutnat  zejména tradiční pojetí této staleté tradice. Seznámili se s Laufrem, který masopustní průvod vede, i se všemi maskami a jejich symbolikou - tu podtrhlo i vystoupení folklorního souboru Horačky z Podještědí. Příjemná byla i nová forma občerstvení, takže si návštěvníci mohli pochutnat na domácích  jitrnicích, ale i na masopustních koblihách, které však brzy došly. Vlastní masopustní průvod se dopoledne vydal na Bukovinu  a  odpoledne k blízkému Rakoušovu sroubku a k Ábelovu mlýnu. Masopustní obchůzka se letos uskutečnila v podání folklórního souboru Horačky. Návštěvníci mohli shlédnout rej všechny obvyklých masek – Turky, kominíky, slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, ženušku, židy, medvěda, medvědáře  a mnohé další.

Tradičního zábavného odpoledne se zúčastnila, rovněž tradičně, statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová a starosta Turnova Tomáš Hocke, který  předal Laufrovi v úvodu akce klíč od města a okolních osad, a tak vše bylo podle pravých  starodávných pravidel.

„Potěšili mě mí bývalí kolegové z Muzea Českého ráje, jak se v představeních Svatba a Nevěrná žena zlepšili. Navíc příběhy  Stínání kohouta a Pochovávání basy hráli poprvé a byli perfektní,“ podotkla náměstkyně hejtmana.

Mobil: 739541588