Město Chrastava otevře nový secesní most přes řeku Jeřici

26. 09. 2012

Město Chrastava otevře v pátek 28. září ve 14 hodin nový secesní most přes řeku Jeřici. Nový most bude stát na místě původního secesního mostu, který strhla voda při tragických povodních v srpnu 2010. Slavnostního aktu se na pozvání starosty města Chrastava Michaela Canova (SLK) bude účastnit také hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD). Významným hostem slavnostního aktu bude prezident České republiky Václav Klaus.

Velká voda zničila před dvěma lety technickou památku natolik, že zachránit se z něj podařilo pouze zábradlí a část konstrukce. Stržený most zablokoval koryto rozbouřené Jeřice a stavbu proto musel rozbít stroj na kusy, které se posléze odvezly z řeky pryč.

Původní secesní most

-          Jednalo se o ocelový most s profilovými prutovými nosníky, postavený roku 1907. Celá stavba nesla bohatý secesní dekor: na vnějších nosnících měl vytvářet iluzi oblouku, zdobí i zábradlí a kandelábry veřejného osvětlení. Jednalo se o technickou památku chráněnou státem.

-          Most prošel velkou opravou roku 1993, zřítil se 7. srpna 2010 pod náporem povodňové vlny na Jeřici.

-          Most byl postaven na začátku 20. století. Jednalo se o jednu z mála technických památek z tohoto období v celé republice.

Nový návrh mostu počítá se zakomponováním původních zachovaných prvků secesního dekoru - tedy čtyř lamp a zábradlí. Věrná kopie původního mostu se však z bezpečnostního hlediska stavět nebude.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz