Metalem pomohou muzikanti těžce postiženému malému chlapci

22. 08. 2019

Vybrat co nejvíc peněz na další léčbu zdravotně postiženého pětiletého chlapce Samuela je cílem letošního 5. ročníku metalového benefičního koncertu na hradě Trosky. Vystoupení čtyř kapel začne v Troskovicích v sobotu 24. srpna od 18 hodin. Akce se uskuteční pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavla Svobody, který dobrou myšlenku přijede podpořit osobně.

Benefiční metalové koncerty v Troskovicích dotoval Liberecký kraj také v minulosti. Pomáhá tak organizátorům hradit náklady
a dosáhnout toho, aby na dobročinné účely mohl jít celý výtěžek ze vstupného a příspěvků diváků.

„Spojení metalové muziky s touhou pomoci někomu, kdo to nejvíc potřebuje, často handicapovanému dítěti, považuji za výborný nápad. Metalisté ukazují, že pod tvrdou slupkou mají dobré srdce. Z toho důvodu jsme benefici na Troskách znovu podpořili i tento rok, a proto si rád přijedu v sobotu kapely poslechnout,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Víc myslet na druhé, především na ty slabší, kteří se potýkají s vážným zdravotním postižením, bychom měli v dnešní egocentrické době všichni. Těší mě, že metalisté jdou příkladem.“

Návštěvníkům zahrají tři skupiny - Crippled Fingers z České Lípy, pražská thrash-death metalová kapela Kollos, Mater Monstifera z obce Trhové Sviny a liberecká formace New Hate Form. Liberečtí rockeři jsou právě těmi, kteří s nápadem na metalové benefiční koncerty před lety přišli.

„Vstupné je symbolických 100 korun a zahrnuje vedle koncertu i prohlídku hradu Trosky. K tomu mohou diváci přispět ještě do kasičky libovolně velkou částkou,“ uvedl Jakub Viták z New Hate Form. „Doposud jsme nejvíc peněz vybrali vloni, to bylo téměř 55 tisíc korun. Ale stejně jako výtěžek je pro nás důležité, že naše koncerty lidi spojují a probouzí v nich snahu pomáhat. Jak říkáme, metal nás dělá silnými i proto, abychom pomohli těm slabším.“

Malý Samuel trpí MCM syndromem. Zahrnuje hydrocephalus (vodu v mozku), atypický žilní systém (různé výrůstky a nádory na žilách), těžkou mentální retardaci, hypotonické svaly a klouby, a mnoho dalšího. Chlapci velmi pomohl pobyt v lázních Klimkovice, kde již udělal své první krůčky.

„Speciální procedury v lázních, které nejsou hrazené pojišťovnou, by hocha mohly posunout dál
v rozvoji jeho samostatného pohybu. Druhá fáze procedur vyjde na 40 tisíc korun, a právě s touto částkou bychom chtěli naším benefičním koncertem rodině chlapce pomoci,“
upřesnil Jakub Viták.

Jan Mikulička