Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Mezinárodní den archeologie přinese broušení kamenných seker

10. 10. 2022

Co obnáší opracování kamene broušením a kolik času je na to třeba? Jak se s kamennou sekerou pracuje? Výrobu pravěkých nástrojů a jejich využití si bude možné vyzkoušet v sobotu 15. října od 11 do 16 hodin v Muzeu Českého ráje v Turnově. Akce se koná v rámci Mezinárodního dne archeologie, který připadá vždy na třetí říjnovou sobotu.

„Právě autentický zážitek může zájemcům přinést představu, jak těžké bylo pro pravěkého člověka vyrobit si nástroje potřebné pro obstarání potravy či k jiné práci. Kolik času a úsilí to vyžadovalo,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Lidé v neolitu před 7500 lety potřebovali vyrábět kamenné broušené nástroje na práci se dřevem. K tomu jim dobře posloužila surovina získávaná těžbou z nedalekých Jizerských hor. Archeologové nazývají tento kámen metabazit.

„Těžební areál z mladší doby kamenné na Jistebsku zkoumají turnovští archeologové už od roku 2002. Sekery vyrobené z místního metabazitu zásobovaly takřka celou tehdejší Evropu. Díky kamenným sekerám mohli lidé v minulosti kácet velké stromy, stavět dlouhé domy a dlabat lodi zvané monoxyly,“ doplnil Jan Prostředník, ředitel muzea a archeolog.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324