Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Mezinárodní den památek a sídel na zámcích Sychrov a Lemberk

20. 04. 2012

 

Sychrov, 21. 4. 2012

            V sobotu 21. dubna 2012 oslaví zámek Sychrov Mezinárodní den památek a historických sídel pestrou nabídkou akcí, kde si jistě každý najde něco, co by ho zaujalo a zajímalo.

 

            V bývalé konírně bude nově otevřena výstava „Technopolis“, která seznámí návštěvníky s historií a světem technických novinek kolem nás. Interaktivní výstava, jejíž podtitul by mohl znít „od jednoduchých nápadů ke geniálním vynálezům“ je zaměřena na vědu a technologie druhé poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna. Je koncipována pro všechny věkové skupiny.

 

            Doprovodným programem k zahájení výstavy je víkendová akce nazvaná „Objevitelé a vynálezci“. Děti i dospělí budou moci obdivovat historické automobily a autobusy, z nichž jeden bude sloužit i k projížďkám, seznámí se s příběhy vynálezců a objevitelů, jejichž objevy ovlivňují více či méně každodenní život každého z nás. Můžete se těšit na ukázky sklářské výroby, chemické experimenty v zámeckém parku, představení Úžasného divadla fyziky. Chybět nebudou ani tvůrčí dílny.

 

            S technikou úzce souvisí i tradiční klubové setkání veteránů amerických vozidel v zámeckém parku na Sychrově. Vozy se milovníkům koní pod kapotou představí 21. dubna 2012 od 11.00 do 15.00 hodin. Tak jako každoročně i letos v rámci soutěže elegance budou vyhlášena ta nejkrásnější vozidla.

 

            Pro milovníky módy připravil zámek Sychrov ve spolupráci se společností LAURA CZ, Praha Jarní módní show tentokrát s podtitulem „První setkání – svatba – život manželský“. Představí historickou módu v rozpětí od ranného baroka po padesátá léta dvacátého století. Letošní přehlídka se zaměřuje především na svatební tradice a novomanželský život. Následovat bude autorská módní přehlídka výtvorů módní návrhářky Olgy Vinogradové. Uvidíte pohádkové svatební šaty, a neobvyklé modely doplněné originálními kabelkami.

 

            Pochopitelně, že zámek Sychrov zve své návštěvníky i k prohlídce zámeckých interiérů, procházce zámeckým parkem a posezení v zámecké oranžérii.    

 

(www.zamek-sychrov.cz)            

  

Lemberk, 21. 4. 2012

 

           

            K příležitosti Mezinárodního dne památek a sídelpřipravil zámek Lemberk pro své návštěvníky netradiční prohlídku věnovanou Clam – Gallasovským stavebním úpravám. Návštěvníci si tak poprvé prohlédnou prostory bývalého domku nočního hlídače (tzv. kastelánky) a půdní prostory nad celým zámkem. Zvlášť zajímavý je pohled z půdy na neckový strop Rytířského sálu, který byl rekonstruován na počátku 20. století Františkem Clam – Gallasem a v nedávné době také Národním památkovým ústavem. Prohlídka dále povede i do místností druhého patra zámku, kde původně byla expozice Crystalexu, v nichž vzniká v současné době nová zámecká expozice věnovaná vývoji nábytku. Na počátku 20. století sloužily tyto prostory jako pokoje pro služebnictvo.

Akce se uskuteční o víkendu 21. a 22. dubna 2012 ve stanovených časech:

10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 hodin.

Vstupné na tyto netradiční prohlídky činí 70,- Kč.

            Kromě netradiční prohlídky se konají i běžně nabízené prohlídkové okruhy, které návštěvníci naleznou na webových stránkách www.zamek-lemberk.cz. Na těchto stránkách je také popsána cesta na zámek Lemberk z důvodu rekonstrukce mostu ve Lvové.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588