Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Mezinárodní soutěž v polní a vodní práci ohařů, Memoriál MVDr. Michálka, se koná v Doksech

Mgr. Langer Jiří

  • 17. 09. 2014 17:05
  • Rozvoj
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Českomoravská kynologická unie, Českomoravská kynologická jednota, Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů a OMS Česká Lípa pořádají 19. – 21. září v Doksech pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro zemědělství a životní prostředí LK Josefa Jadrného V. Memoriál MVDr. Jiřího Michálka - Mezinárodní soutěž v polní a vodní práci ohařů se zadáním titulů CACT a CACIT.

Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 20. Září v 10 hodin na zámku v Doksech za účasti Josefa Jadrného.

 „V okrese Česká Lípa se myslivecky hospodaří v 63 honitbách, 2 oborách a 2 bažantnicích. Dále je zde honitba a obora Vojenských lesů divize Mimoň.

Hlavní lovnou zvěří je zvěř černá, následuje zvěř srnčí, dančí, jelení a mufloní. Z drobné zvěře je lov zaměřen ve volných honitbách pouze na lov kachny divoké. Zajíc loven není po dobu několika let a bažant je loven pouze v bažantnicích. Značný nedostatek drobné zvěře klade vysoké nároky na výcvik loveckých psů – ohařů,“ vysvětlil důvod pořádání závodů Jaroslav Vosáhlo, předseda OMS Česká Lípa

Kynologická komise OMS Česká Lípa má podle něj 24 členů a pořádá každoročně řadu kynologických akcí, od zkoušek vloh až po všestranné zkoušky ohařů a ostatních plemen, jakož i norování a zkoušky honičů.

„Memoriál MVDr. Jiřího Michálka se stal záležitostí celého OMSu v České Lípě a naší snahou je připravit vše k naprosté spokojenosti všech přítomných. Tyto dny se staly našimi velkými svátky,“ doplnil předseda s tím, že

Soutěž se koná na Českolipsku v honitbách HS Štědrá Doksy, Městských lesů Doksy a Bažantnice Ploužnice.

 

MVDr. Jiří Michálek se narodil 2. 3. 1923 v Protivíně (jižní Čechy), od roku 1924 do roku 1950 žil v Brně, od roku 1951 žil v Kroměříži. Zakládající funkcionář pořádajícího klubu, dlouholetý poradce chovu, čestný člen klubu. MVDr. Jiří Michálek zemřel 17. 2. 2005 v Kroměříži.

MVDr. Jiří Michálek po absolvování Vysoké školy veterinární v Brně (1950) vykonával již po dobu základní vojenské služby funkci zástupce náčelníka oddělení Vojenské veterinární nemocnice v Hranicích na Moravě. Zde získal svůj vztah k práci ve veterinární nemocnici, kde ve funkci vedoucího chirurgického oddělení Krajské veterinární nemocnice v Kroměříži setrval od roku 1953 plných 36 let až do důchodu v roce 1989.

Po absolvování mysliveckých zkoušek se začal aktivně věnovat myslivosti a lovecké kynologii. Tato vášeň jej provázela celým jeho životem. Již od roku 1966 byl členem předsednictva OV ČMS v Kroměříži, kde vykonával funkci předsedy kynologické komise až do roku 1990. Od roku 1970 byl členem celostátního Klubu chovateĺov hrubosrstých stavačov, kde později zastával významnou funkci poradce chovu. Tehdy bylo v republice14 kynologických klubů loveckých plemen, z toho 9 bylo řízeno ČMS a 5 SPZ.

 

V roce 1972 v rámci navázání družby mezi okresy Kroměříž a Nitra byla hned na prvním společném setkání kynologických komisí obou okresů zhodnocena současná situace v kynologii a česká část byla obohacena o nový poznatek existence maďarských hrubosrstých ohařů.

V této době toto plemeno v Čechách prakticky nikdo neznal. Dr. Michálek si jako první v roce 1970 dovezl ze Slovenska fenu maďarského drátosrstého ohaře BESSY VEČA od chovatele pana Doskočila ze Šaly. Tím začal chov tohoto plemene u nás. Tato fena měla potom v průběhu let 1973 – 1982 vrhy celkem se 60 štěňaty. Dr. Michálek se stal prvním propagátorem tohoto plemene u nás. Další jeho pes – maďarský ohař Horan z Pompejské kolonády, se stal v roce 1974 klubovým vítězem v práci a v roce 1980 na EVP v Brně byl oceněn známkou výborný a titulem Evropský vítěz.

Dr. Michálek se aktivně věnoval propagaci i dalšího plemen u nás – maďarského krátkosrstého ohaře. V roce 1973 založil svoji chovatelskou stanici Z Pompejské kolonády, ve které celý svůj život choval maďarské ohaře. Název této evropsky uznávané chovatelské stanice pochází od repliky pompejské kolonády, která je umístěna v zahradách kroměřížského zámku velmi blízko jeho bydliště. Svůj první vrh v této stanici uskutečnil s plemenem jezevčík dlouhosrstý trpasličí, ostatní všechny jeho vrhy pak již byly plně věnovány plemenu maďarský ohař drátosrstý a krátkosrstý. V této stanici uskutečnil vrhy plemene MOD s počtem štěňat 42 a vrhy plemene MOK s počtem štěňat 38, která byla exportována i do Rakouska, Německa a Holandska.

V roce 1992 byl celostátní klub v rámci rozdělení naší federace rozdělen. U nás vznikl samostatný Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů, ve kterém byl Dr. Michálek od jeho založení až do konce roku 1998 poradcem chovu (v té době mu bylo již 75 let).

Dr. Michálek za svoji dlouholetou aktivní a významnou činnost pro rozvoj československé myslivosti a kynologie převzal řadu čestných uznání, diplomů a medailí. Z těch nejvýznamnějších jmenujme alespoň bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili Za zásluhy o československou myslivost a bronzovou medaili Za zásluhy o rozvoj slovenské myslivosti.

Od roku 1999 byl Dr. Michálek čestným členem Klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů. Na jeho počest se od roku 2000 pořádala klubová soutěž v polní a vodní práci „O putovní pohár Dr. Jiřího Michálka“. Když v roce 2005 MVDr. Michálek opustil naše řady, byla tato soutěž přejmenována na Memoriál MVDr. Jiřího Michálka. V roce 2014 se uskuteční již její pátý ročník, tentokrát na okrese Česká Lípa.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky