Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci skončilo

28. 01. 2013

 

Zajímavá čísla a informace z juniorského mistrovství světa v klasickém lyžování 2013 a výsledky

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci, který pořádal Svaz lyžařů ČR a Liberecký kraj v uplynulém týdnu,  je minulostí. Nejúspěšnější výpravou se s nejvyšším počtem zlatých medailí stalo Německo. Kromě nezapomenutelných sportovních výkonů s sebou šampionát přinesl i řadu dalších zajímavostí.

 

Cenu Marka Hodlera získali reprezentanti Německa

Cenu Marka Hodlera pro nejúspěšnější výpravu na Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci získali reprezentanti Německa. Ti rozhodli o svém těsném vítězství před Ruskem v posledních dvou dnech šampionátu. Cenu jim v areálu ve Vesci předal Ulrich Wehling, technický expert FIS.

 

Cenu nazvanou po bývalém předsedovi Mezinárodní lyžařské federace získává tým, který obsadí všechny disciplíny a nasbírá nejvíc bodů za umístění na 1.- 10. místě. Německo tak navázalo na svůj poslední úspěch ze šampionátu v Otepää 2011.

 

Šampionát si zachoval „čistou“ tvář

 

Během Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci probíhaly antidopingové testy. Experti provedli 28 močových odběrů (20 s EPO a 8 bez EPO) a odebrali téměř 200 vzorků krve.

 

„Odběry moči byly odvezeny do německé laboratoře v Kreisch a výsledky se dozvíme do tří týdnů. Krevní testy jsme předběžně vyhodnotili na místě a všechny byly v pořádku,“ uvedla Ivana Šimková, manažerka sekce zdravotního zajištění a antidopingu.

 

 

Nejúspěšnější účastníci Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013 v Liberci:

 

1.-2.     Manuel Faisst (Německo) – 3x zlato

            Dmitrij Rostovcev (Rusko) – 3x zlato

3.-7.     Stina Nilssonová (Švédsko) – 2x zlato

            Jaka Hvala (Slovinsko) – 2x zlato

            Ragnhild Hagaová (Norsko) – 2x zlato

            Sergej Usťjugov (Rusko) – 2x zlato

            Jevgenij Bělov (Rusko) – 2x zlato

8.         Arťom Malcev (Rusko) – 1x zlato, 2x stříbro

9.         Victoria Carlová (Německo) – 1x zlato, 1x stříbro, 1x bronz

10.-11. David Welde (Německo) – 1x zlato, 1x stříbro

            Teresa Stadloberová (Rakousko) – 1x zlato, 1x stříbro

 

 

 

 

 

 

 

Konečná medailová bilance po skončení juniorského šampionátu

 

 

Juniorky a junioři

Zlatá

Stříbrná

Bronzová

Celkem

1.

Německo

5

2

4

11

2.

Rusko

3

5

4

12

3.

Slovinsko

3

0

1

4. 

Švédsko

2

0

1

5.

Rakousko

1

2

1

4

6.  

Japonsko

1

0

1

2

7. – 8.

Francie

0

2

0

2

7. – 8.

Polsko

0

2

0

9.

Norsko

0

1

1

2

10.

Itálie

0

1

0

11.

Estonsko

0

0

2

2

 

 

Závodnice a závodníci do 23 let

Zlatá

Stříbrná

Bronzová

Celkem

1.

Rusko

3

2

1

6

2.

Norsko

2

0

1

3

3.

Itálie

1

1

1

3

4.

Německo

0

1

2

3

5.

Kazachstán

0

1

1

2

6.

Finsko

0

1

0

1

Štafetová tečka na závěr šampionátu: triumf Švédek a Rusů,
české výběry nestačily

 

(LIBEREC, 27. ledna 2013) – Závěrečný den juniorského šampionátu v Liberci patřil štafetovým běžeckým závodům. Favorizované ruské výběry však zaznamenaly pouze poloviční zlatou sklizeň. Švédská reprezentantka Stina Nilssonová zajistila skvělým finišem svému týmu vítězství. V soutěži chlapců však sborná potvrdila své kvality. České štafety skončily v poli poražených.

 

Parádní závod přinesla na světovém šampionátu v Liberci štafeta juniorek na 4 x 3,3 kilometru. Na trať ve Vesci, kde dopoledne panovaly mrazivé podmínky, se vydalo celkem čtrnáct štafet. První dva úseky se jely klasickou technikou, ve dvou závěrečných závodnice bruslily.

 

Už klasické úseky jasně určily, že o zlato budou bojovat Rusky se Švédkami. Ruské reprezentantky si vypracovaly těsný náskok, o nějž přišly až ve třetím úseku, ve kterém Sundlingová dojela Sedovovou. Švédskou euforii poté spustila v poslední části závodu Nilssonová, která v cílové rovince vynikajícím finišem porazila Šuňajevovou.

 

Češky se dlouho statečně držely. Lucie Charvátová předávala pátá a nejlepší česká juniorka Petra Nováková dokonce těsně pod stupni vítězů. Karolína Preisslerová a Petra Hynčicová ovšem přece jen na silné soupeřky nestačily. Přesto mohl být český tým spokojený, oproti loňskému dvanáctému místu si výrazně polepšil.

 

„Jsme příjemně překvapené, že jsme se vešly do první desítky. Je to pro nás dobré umístění. Pravda je, že holky na klasice to rozjely perfektně a my jsme to při bruslení trochu ztratily,“ vyprávěla v cíli finišmanka české štafety Petra Hynčicová.

 

„Já měla na čtvrtém úseku mistryni světa, vicemistryni světa a proti nim prostě ještě zajet neumím. Bylo to těžké,“ dodala závodnice Dukly Liberec.

 

Štafeta juniorů: Famózní sborná i přes krizi vybojovala zlato

 

Poslední klání světového šampionátu juniorů v Liberci dopadlo podle očekávání. Zlato ve štafetě juniorů vybojovali favorizovaní Rusové, stříbro Norsko a bronz švédský běžecký tým. Ruští reprezentanti se na trati vypořádali s krizí, kterou měl na druhém úseku čtyřnásobný medailista šampionátu Malcev. Jeho kolegové však ztrátu dohnali a zaslouženě získali nejcennější kov. Češi skončili stejně jako loni třináctí.

 

Štafetový závod juniorů absolvovalo devatenáct národních týmů. Stejně jako v kategorii dívek se jely první dva úseky klasickou technikou a závěrečné dva volně.

 

Alexej Červotkin rozjel závod podle předpokladů a předával první s náskokem dvaceti vteřin. Malcevovi ale klasika neseděla a na stadion dorazil překvapivě až jako čtvrtý. Vše ale napravil Roman Tarasov. Úžasným výkonem bleskově dohnal Švédy i Nory a předával znovu na prvním místě.

 

 

V posledním úseku se Rusové a Norové od švédského týmu oddělili. Rozhodnutí přišlo v závěrečném drsném stoupání, ve kterém Dmitrij Rostovcev vyvinul extrémní tempo a získal pro svou zemi třetí zlatou medaili na letošním šampionátu. Rostovcev se tak stal společně s německým sdruženářem Manuelem Faisstem nejúspěšnějším sportovcem světového šampionátu.

 

Česká štafeta ve složení Petr Remeš, Adam Fellner, Petr Knop a Jakub Kordač dokončila závod na třináctém místě. „Jsme docela spokojeni, třinácté místo je dobré. Tajně jsme mysleli na první desítku, ale naši soupeři jsou pořád ještě trochu někde jinde. Musíme přes léto víc potrénovat,“ zhodnotil český výkon finišman Jakub Kordač.

 

 

VÝSLEDKY:

 

Štafeta – juniorky (4 x 3,3 km klasicky/volně, 14 účastnic):1. Švédsko (Svanová, Henrikssonová, Sundlingová, Nilssonová) 35:41,1 min, 2. Rusko (Žambalovová, Něprijajevová, Sedovová, Šuňajevová) -2,2 s, 3. Německo (Gimmlerová, Hennigová, Belgerová, Carlová) -50,3, 4. Norsko -1:05,2, 5. Rakousko -1:12,6, 6. Itálie -1:14.8… 9. Česko (Charvátová, Nováková, Preisslerová, Hynčicová) 1:50,8.

 

 

Štafeta – junioři (4 x 5 km klasicky/volně, 19 účastníků):1. Rusko (Červotkin, Malcev, Tarasov, Rostovcev) 45:35,5 min, 2. Norsko (Suhr, Krueger, Haga, Taugboel) -18,7 s, 3. Švédsko (Svensson, Ruus, Ivars, Hornfeldt) -52,2, 4. Francie -1:05,1, 5. Německo -1:10,2, 6. Kazachstán -1:16,2… 13. Česko (Remeš, Fellner, Knop, Kordutch) - 2:56,3.

 

Skoky družstev juniorů: Vzdušný prostor
nad Ještědem ovládli Slovinci

 

(LIBEREC, 26. ledna 2013) – Slovinská skokanská reprezentace zcela ovládla v sobotních závodech družstev vzdušný prostor nad ještědským můstkem HS 100. Po zlatu juniorek na nejvyšší stupínek vystoupili také jejich krajané v kategorii juniorů. V nádherné podvečerní bitvě si vyskákali stříbro Poláci a bronz Němci. Čeští skokani se nedokázali probojovat do finálové osmičky.

 

K týmům, na které se před startem nejvíce sázelo v medailových prognózách, patřilo Německo vedené hrdinou Turné čtyř můstků Andreasem Wellingerem, Slovinsko se zlatým leadrem ze závodu jednotlivců v Liberci Jakou Hvalou a také trojlístek Polsko, Rakousko, Norsko.

 

Předpovědi se splnily do puntíku. Slovinské skokany zastihl juniorský šampionát ve skvělé formě a kvarteto Semenič, Prislič, Prevc, Hvala si od počátku hlídalo vedoucí pozici. Jejich výkonům tleskala i polská legenda Adam Malysz. Ten si však užíval i radost z výkonů svých následovníků, z nichž Aleksander Zniszczol předvedl nejdelší skok I. kola 102 m. V těsném odstupu za Poláky se seřadily reprezentace Německa a Rakouska.

 

Češi ve složení Tomáš Friedrich, Jan Souček, David Bartoš, Vojtěch Štursa dlouho bojovali o osmou příčku zajišťující postup do druhého kola s Japonskem a Finskem, ale nakonec ji neuhájili. „Přitom můj skok se mi vydařil, určitě byl lepší než v soutěži jednotlivců, kde by mi stačil na elitní desítku. Nedá se nic dělat, nevyšlo to, soustředím se na další závody v sezoně,“ komentoval své vystoupení nejlepší Čechů Vojtěch Štursa.

 

Druhé kolo přineslo strhující souboj silné čtyřky. Zatímco Slovinci v každé sérii dokázali odrazit útok ambiciózních Poláků, bitvu o bronz mezi Německem a Rakouskem rozhodl až posledním skokem Andreas Wellinger se 103 m. Rakušanovi Stefanu Kraftovi 101 m tentokrát nestačilo. Králem závodu byl opět Jaka Hvala, jehož 107 m představovalo nejdelší skok dne. „Byl to velmi vzrušující závod, cítím se skvěle. Celý odvedl výbornou práci a teď je čas na zaslouženou oslavu,“ komentoval průběh závodů člen vítězného slovinského týmu Jaka Hvala.

 

 

VÝSLEDKY:

Závod družstev – junioři, HS 100 (8 týmů):1. Slovinsko (Semenič, Prislič, Prevc, Hvala) 1 086,5 b., 2. Polsko (Klusek, Biegun, Zniszczol, Muranka) 1 062 b., 3. Německo (Geiger, Dreher, Löffler, Wellinger) 1 038,5 b., 4. Rakousko 1 034 b., 5. Norsko 967 b., 6. Japonsko 965 b.... 9. Česko (Friedrich, Souček, Bartoš, Štursa) 429 b.

 

Severská kombinace družstev: Manuel Faisst dovršil zlatý hattrick

 

(LIBEREC, 26. ledna 2013) – Nejúspěšnějším účastníkem světového juniorského šampionátu v Liberci je Manuel Faisst. Německý sdruženář dovedl svůj tým k triumfu v soutěži družstev a získal už svou třetí zlatou medaili. Stříbro si domů povezou reprezentanti Rakouska, bronz vydřeli Japonci.

 

Do závodu družstev v severské kombinaci na můstku HS 100 na Ještědu nastoupilo třináct čtyřčlenných týmů. Jejich největším soupeřem však byl silný nárazový vítr, který komplikoval průběh závodu. Nejvyrovnanější výkony předvedlo japonské kvarteto Sonehara, Jamamoto, Horigome, Watanabe, které se usadilo v čele průběžné klasifikace. Vysocí favorité závodu - reprezentanti Německa v čele s dvojnásobným světovým šampionem Manuelem Faisstem – však za nimi vybíhali s těsnou ztrátou 19 vteřin.

 

Česká čtveřice ve složení Martin Zeman, Adam Oplištil, Martin Dufek a Tomáš Portyk si doskočila na 10. příčku se ztrátou rovné minuty na vedoucí Japonce.

 

Favorizovaní Němci Schüller, Lange, Welde a Faisst však v běžecké části na 4 x 5 kilometrů brzy Japonce dostihli a záhy si vypracovali klíčový náskok.

 

„Jsme nadšení. Potvrdili jsme, že jsme se na tento závod dobře připravili. Byli jsme všichni dobře sehraní, nakonec nám to vyneslo první místo. Neskutečný úspěch,“ jásal v cíli devatenáctiletý Michael Schüller.

 

Rakušané (Rehrl, Gerstgraser, Joebstl, Orter) byli po skokanské části až šestí, v běhu ovšem ztrátu smazali a postupně si poradili s Francouzi, Rusy, Poláky i Japonci.

 

„Druhé místo je fantastické! Byl to velice náročný závod, o to více jsme z tohoto úspěchu nadšení. Skoky se nám sice příliš nepovedly, ale všichni velice dobře běželi a ztrátu jsme tak dokázali dohnat. Je to krásný pocit,“ netajil se radostí Rakušan Paul Gertsgraser.

 

Možná úplně největší radost nicméně měli japonští sdruženáři. V cíli skákali radostí a jeden z nich dokonce plakal štěstím. „Jsme velmi šťastní, nadšení,“ zahalekal Go Sonehara.

 

Česká sestava Tomáš Portyk, Martin Zeman, Adam Oplištil, Martin Dufek pokazila už skok a figurovala na desáté pozici. Na trati ve Vesci se poté nezlepšila, ale ani nezhoršila. „Dělali jsme, co jsme mohli, ale prostě to nešlo. Ve skoku jsme mohli být lepší, byly tam malé ztráty. Více jsme pokazili běh, špatně se nám běželo. Já sám jsem vytuhnul po prvním kolečku. Myslím, že pro všechny je to velmi náročná trať,“ litoval v cíli poslední člen české štafety,“ stále ještě šestnáctiletý Martin Dufek.

 

VÝSLEDKY:

 

Severská kombinace – družstva, Gundersen HS 100/4x 5 km (13 týmů): 1. Německo (Schüller, Lange, Welde, Faisst) 47:46,9 min, 2. Rakousko (Rehrl, Gerstgraser, Jöbstl, Orter) -10 s, 3. Japonsko (Jamamoto, Sonehara, Horigome, Watanabe) -1:02,9, 4. Rusko -1:53,9, 5. Finsko -1:58,9, 6. Norsko -1:59,4… 10. Česko (Portyk, Zeman, Oplištil, Dufek) -4:34,6.

Skoky družstev – juniorky: Slovinská čtyřka ulétla světu

 

(LIBEREC, 26. ledna 2013) – Japonsko mělo v sestavě momentálně neporazitelnou Saru Takanašiovou, Američanky další hvězdu ženského skoku Sarah Hendricksonovou, ale týmovou soutěž družstev na můstku HS 100 na Ještědu ovládly zcela jasně reprezentantky Slovinska. Jako by okopírovaly nejlepší formu svého legendárního asistenta Primože Peterky a napodobovaly vzorně délku i styl jeho skoků z dob největší slávy.

 

Slovinské družstvo si už po I. kole zajistilo obrovský náskok 120 bodů, navíc Špela Rogeljová dokázala pokořit hranici 100 metrů. Japonka Takanašiová sice přistála na značce 101,5 m, ale její kolegyně Kobajašiová byla diskvalifikována kvůli délce lyží. A protože i Němky po diskvalifikaci své členky kvůli nepovolené kombinéze závodily ve třech, na dalších příčkách se seřadily týmy Francie, Norska a Ruska.

 

Česká čtveřice Michaela Rajnochová, Zdena Pešatová, Barbora Blažková, Michaela Doleželová podle očekávání do pořadí na předních místech nezasáhla. Děvčatům se nedařilo, chybovala na nájezdu i při odrazu. „Skok se mi vůbec nepovedl, měla jsem špatné načasování. Před odrazem jsem se příliš snížila a z hrany spíše spadla, než se odrazila,“ posteskla si nejlepší z českých reprezentantek Michaela Doleželová, která skočila 86 metrů.

 

Také ve II. kole skákaly Slovinky o třídu lépe než ostatní soupeřky a svůj náskok zdvojnásobily. „Jsem hrozně šťastná, že náš tým dokázal zvítězit v tak velké konkurenci. Přestože jsem nebyla zcela spokojená se svým prvním skokem, ostatní děvčata si dnes vedla naprosto skvěle. I náš trenér říkal, že jakmile budeme dostatečně odpočaté a skočíme tak, jak jsme si předsevzaly, výsledek se dostaví. A měl pravdu,“ řekla členka vítězného slovinského týmu Katja Požunová.

 

Symbolickou tečku za skokanskými soutěžemi juniorek udělala Američanka Hendricksonová výkonem 106 m, nejdelším v průběhu šampionátu. Stříbro patřilo Francii a nespornou kuriozitou bylo, že Němky se i ve třech se dokázaly probojovat na bronzovou příčku. Český tým naopak slabší forma neopustila – vynikla pouze Doleželová s 92,5 m. Poslední příčka však zbyla na celek USA.

 

VÝSLEDKY:

Závod družstev – juniorky, HS 100 (8 týmů):1. Slovinsko (Bogatajová, Klincová, Rogeljová, Požunová) 1 009 b., 2. Francie (Lemareová, Avocat Grosová, Clairová, Mattelová) 787 b., 3. Německo (Straubová, Würthová, Althausová) 762 b., 4. Norsko 759,5 b., 5. Japonsko 726,5 b., 6. Rusko 650 b., 7. Česko (Rajnochová, Pešatová, Blažková, Doleželová) 647,5 b.

 

Skiatlon třiadvacítek: Zlaté medaile si rozdělily běžecké velmoci

 

(LIBEREC, 26. ledna 2013) – Sobotní běžecký program ve Vesci ukončil dvěma závody ve skiatlonu šampionát závodníků do 23 let. Svorně v nich triumfovali favorité z lyžařských velmocí – závod žen vyhrála Norka Hagaová, mezi muži dominoval Rus Usťjugov. Na české reprezentanty zbylo v obou kategoriích pouze umístění na počátku čtvrté desítky.

 

Druhou zlatou medaili vybojovala na světovém šampionátu do 23 let v Liberci Norka Ragnhild Hagaová. Jednadvacetiletá běžkyně v závěrečném finiši skiatlonu na 7,5 + 7,5 kilometru přespurtovala dlouho vedoucí Italku Deboru Agreiterovou, která se nakonec musela spokojit se stříbrem. Norskou radost podtrhla třetím místem Kari Oeyre Slindová.

 

Do stopy se ve Vesci vydalo osmačtyřicet závodnic, které v krutém mrazu nejprve absolvovaly tři dva a půl kilometrové okruhy klasicky a poté stejný počet bruslařskou technickou. Nejrychlejší „klasiku“ zajela Ruska Jelena Sobolevová, ve druhé části závodu však ztratila a skončila šestá. Bruslařsky byla nejlepší nakonec bronzová Slindová.

 

Jejích krajanka Hagaová, juniorská mistryně světa z roku 2011, předvedla nejvyrovnanější výkony i rychlé přezouvání a zaslouženě získala druhou zlatou medaili. Ve středu norská lyžařka dominovala na desítce volnou technikou. Druhou medaili v Liberci získala i Italka Agreiterová, která dojela na desítce třetí a v dnešním závodu vedla až do cílové rovinky.

 

„Dnešní závod byl opravdu těžký, musela jsem opravdu hodně bojovat, obzvlášť v klasické části. Bylo štěstí, že se mi podařilo dohnat Deboru ve volné technice, po přezutí lyží jsem si vůbec nebyla jistá, jak to zvládnu. Mám ráda oba styly, ale dnes se mi přece jen lépe jelo klasickou technikou,“ okomentovala vydřené vítězství šampionka Ragnhild Hagaová.

 

České reprezentantky se mezi třicet nejlepších nevešly. Sandra Schützová skončila na 33. místě, Karolína Grohová o čtyři příčky za ní a Ludmila Horká dvaačtyřicátá.

 

„Jelo se mi o něco lépe než na desítce, ale bylo to opět hodně náročné. Mám raději třeba táhlé kopce, kde se může trochu jet. Tohle stoupání je opravdu hrozné. Škoda, že to nevyšlo na první třicítku, ale zklamaná určitě nejsem,“ uvedla v cíli jilemnická Sandra Schützová.

 

Skiatlon muži do 23 let: Rusové ujeli všem, Usťjugov slaví druhé zlato

 

Své druhé zlato slaví na světovém šampionátu do 23 let v Liberci ruský běžec na lyžích Sergej Usťjugov. Ve finiši skiatlonu na 30 kilometrů porazil svého krajana Jevgenije Bělova, který získal na mistrovství své třetí stříbro. Bronzový skončil překvapivě Mark Starostin z Kazachstánu.

 

Do stopy se v nepříjemných mrazivých podmínkách vydalo krátce před polednem 69 závodníků. Na trati ve Vesci jeli nejprve 15 kilometrů klasickou technikou, po přezutí pak pokračovali stejnou distancí bruslařským stylem.

 

Usťjugov s Bělovem byli nejrychlejší v klasice i bruslení. Brzy ujeli zbytku pole a strojovým tempem si vypracovali pohodlný náskok. Ve finiši byl přece jen o něco lepší o rok mladší Usťjugov, který potvrdil status superhvězdy. Na loňském juniorském šampionátu v Turecku bral čtyři zlaté medaile. Souboj o bronz nakonec ovládl Kazach Starostin. Po klasické polovině závodu byl až devátý, ale vše napravil v bruslařské části. Kazach ve finiši překazil Němci Thomasu Bingovi druhý liberecký medailový zisk. Německému závodníkovi nepomohlo ani nejrychlejší přezouvání.

 

„Je neuvěřitelné, že jsem na juniorském šampionátu získal druhé zlato, je to pro mne splněný sen! Loni v Erzurumu se mi dařilo a během celého roku jsem opravdu hodně dřel, abych měl v Liberci skvělou formu. Dnes to byl opravdu těžký závod. Bylo dobré, že jsme s Jevgenijem dokázali ostatním ujet. Trať je tu poměrně složitá a bylo opravdu náročné ujet celých 12 kol,“ zhodnotil svůj triumf Sergej Usťjugov.

 

Domácí reprezentanti se mezi třicet nejlepších nedostali. Nejlépe dopadl Jan Šrail, který si dojel pro dvaatřicáté místo. „Před pár dny jsem byl ještě nemocný, takže s přihlédnutím k tomu jsem s výkonem spokojený. Ale samozřejmě vždycky je co zlepšovat, takže doufám, že příště to bude lepší. Závod byl velmi těžký, ale síly jsem na to měl. Až v posledním kolečku jsem začal dostávat křeče,“ uvedl v cíli závodník z Nového Města na Moravě.

 

Jakub Gräf z Dukly Liberec dojel pětačtyřicátý a Jakub Rádl ze Slovanu Karlovy Vary na šedesátém místě.

 

 

 

VÝSLEDKY:

 

Ženy do 23 let – skiatlon (7,5 km klasicky + 7,5 km volně, 48 účastnic): 1. Hagaová (Nor.) 40:16,9, 2. Agreiterová (Ital.) -1,1s, 3. Slindová (Nor.) -2,3, 4. Žukovová (Rus.) -23,3, 5. Slonovová (Kaz.) -36,3, 6. Sobolevová (Rus.) -37,4...33. Schützová 3:42,0, 37. Grohová -4:14,3, 42. Horká -5:17,6 (všechny ČR).

 

Muži do 23 let – skiatlon (15 km klasicky + 15 km volně, 69 účastníků): 1. Usťjugov 1:11:37,1, 2. Bělov (oba Rus.) -2,5s, 3. Starostin (Kaz.) -32,4, 4. Bing (Něm.) -34,6, 5. Salnikov (Rus.) -36,5, 6. Clementi (Ita.) -44,2...32. Šrail -4:01,5, 45. Gräf -5:11,0, 60. Rádl-dostižen (všichni ČR).

 

Skiatlon juniorů: staří známí na stupních vítězů

 

(LIBEREC, 25. ledna 2013) – Na světovém lyžařském šampionátu juniorů v Liberci pokračoval soutěžní program dvěma závody ve skiatlonu. Nejvyšší ze stupňů vítězů v obou kategoriích obsadili staří známí z minulých závodů – mezi juniorkami Rakušanka Teresa Stadloberová (dosud stříbro na 5 km) a mezi juniory Dmitrij Rostovcev (šampion na 10 km). Rusové získali v této disciplíně pět ze šesti medailí a potvrdili tak svou dosavadní běžeckou hegemonii.

 

Rakušanka Teresa Stadloberová však ruským reprezentantkám v kategorii juniorek vypálila rybník a připravila je o zlato ve skiatlonu na 5 + 5 kilometrů. V Liberci získala dcera Aloise Stadlobera, mistra světa ze štafety v Ramsau 1999, již druhou medaili, ve středečním závodu na 5 kilometrů brala stříbro.

 

Ruské běžkyně se seřadily od druhého do čtvrtého místa. Stříbrnou medaili získala Naděžda Šuňajevová, bronzovou Alisa Žambalovová a bez medaile skončila čtvrtá Anastasia Sedovová. Nejlepší z domácích reprezentantek Petra Nováková dojela na třináctém místě.

 

Do stopy na trati ve Vesci se při hromadném startu vydalo 71 závodnic, čtyři náročný závod v mrazivém počasí nedokončily. Běžkyně nejprve obkroužily dva okruhu klasicky, poté přezuly lyže a dalších pět kilometrů absolvovaly bruslařskou technikou.

 

Závod nejlépe odstartovala Žambalovová, na prvním mezičasu byla nejlepší. Její krajanka Sedovová zase nejrychleji zvládla přezutí. V bruslařské části ale nakonec kralovala Stadloberová. Na medaili jela v úvodu také dcera legendárního lyžaře Gunde Svana, Švédka Julia Svanová. Nakonec se však musela spokojit s šestým místem.

 

„Dnešek byl opravdu neskutečný. Po získané stříbrné medaili jsem doufala v umístění alespoň mezi nejlepšími třemi. Na trati bylo spoustu skvělých běžkyň, o to víc jsem šťastná. Dnes byla navíc docela zima, ale během závodu už mi bylo dobře. Předpokládala jsem, že mi půjde líp klasika, ale nakonec se mi lépe jelo volnou technikou,“ zhodnotila svůj zlatý výkon vítězka Teresa Stadloberová z Rakouska.

 

Velmi sympatický výkon podala česká reprezentantka Petra Nováková, která obsadila třinácté místo se ztrátou 1:03 min na vítěznou Rakušanku. Devatenáctiletá závodnice Slovanu Karlovy Vary byla v cíli velmi spokojená. „Určitě je to pěkné umístění, ještě o místo lepší než ve středu. Klasika se mi jela velmi dobře, lyže jsem měla skvěle namazané. Ve skatu to bylo horší, druhé kolo už jsem opravdu nemohla,“ svěřila se po závodě Nováková.

 

Junioři: všechny medaile do Ruska, Rostovcev je podruhé zlatý

 

Absolutní nadvláda ruských juniorských běžců na lyžích v Liberci pokračuje. Závod světového šampionátu ve skiatlonu na 10 + 10 kilometrů ovládl Dmitrij Rostovcev před Arťomem Malcevem a Alexejem Červotkinem. Rostovcev získal na šampionátu své druhé zlato, Malcev druhé stříbro. Skvělý výkon podal také český reprezentant Petr Knop, který dojel na jedenácté pozici.

 

 

Klání s hromadným startem se zúčastnilo celkem 91 běžců. V silném mrazu jeli lyžaři nejprve čtyři okruhy 2,5 km klasicky, poté další čtyři bruslařskou technikou.

 

V čele se postupem času usadila pětičlenná skupinka. Kromě tří Rusů se v ní ještě drželi Němec Martin Weisheit a Nor Simen Krueger. Ti však v závěru na doslova pekelné tempo ruských šampiónů nestačili a museli se spokojit s umístěním pod stupni vítězů. Šestý skončil další Nor Magne Haga, kterému nepomohlo ani nejrychlejší přezutí.

 

„Je naprosto úžasné, že jsem vyhrál další zlatou medaili! Dnes nás jelo pět pohromadě, zejména ve volné části jsme jeli takticky. Snažil jsem se ušetřit nějakou energii na samotný závěr. Bylo důležité najít vhodnou pozici a v pravý čas zrychlit. A je neuvěřitelné, že jsme se s týmovými kolegy sešli na stupních vítězů všichni, je to obrovské vítězství pro Rusko! O to víc se těšíme na nedělní závod štafet, rozhodně chceme znovu vyhrát,“ netajil se po vítězném triumfu Rus Dmitrij Rostovcev.

 

Českým fanouškům udělal svým vynikajícím výkonem radost teprve osmnáctiletý Petr Knop. Závodník Ski klubu Jablonec nad Nisou se dlouho držel na parádním devátém místě a o umístění v elitní desítce přišel až v závěrečném extrémně náročném stoupání. Nakonec dojel jedenáctý. Svůj životní výkon hodnotil samozřejmě pozitivně. „Spokojený jsem velice, je to zatím můj nejlepší výsledek. Rozhodovalo se v posledním kopci a tam už jsem měl úplně kožené nohy. Štěstí, že tam nebylo víc lidí, kteří by mě mohli předjet, protože tam už to byla velká krize,“ uvedl český reprezentant a potvrdil, že klíčové bylo poslední stoupání.

 

 

VÝSLEDKY:

 

Juniorky – skiatlon (5 km klasicky + 5 km volně, 71 účastnic):1. Stadloberová (Rak.) 27:13,0, 2. Šuňajevová -6,6s, 3. Žambalovová -10,9, 4. Sedovová (všechny Rus.) -19,0, 5. Eriksenová (Nor.) -25,8, 6. Svanová (Švéd.) -27,8...13. Nováková -1:03,2, 44. Hynčicová -2:59,5, 49. Preisslerová 3:20,3, 50. Klaclová -3:27,3.

 

 

Junioři – skiatlon (10 km klasicky + 10 km volně, 91 účastníků):1. Rostovcev 47:40,2, 2. Malcev -3,9s, 3. Červotkin (všichni Rus.) -5,2, 4. Krueger (Nor.) -6,5, 5. Weisheit (Něm.) -16,8, 6. Haga (Nor.) -48,1...11. Knop -1:17,5, 35. Kordutch -3:08,4, 60. Fellner -5:15,7, 66. Žižka -5:33,4.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588