Mladí olympionici Libereckého kraje nadále drtí na zimních hrách soupeře

• 22. 01. 2014 16:10
  • Školství
  • Zastupitelstvo
  • Zdravotnictví

V těchto dnech se na Vysočině odehrávají souboje mladých sportovců všech krajů celé republiky. Po prvních dvou dnech Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky 2014 je Liberecký kraj v bodování krajů na prvním místě s celkovým počtem 213 bodů a se ziskem 32 medailí  (12 zlatých, 11 stříbrných a 9 bronzových medailích a jeho reprezentanti mají tak nejen dobře nakročeno k šestému vítězství v řadě v celkovém pořadí krajů, ale i k slušnému medailovému zisku.

„Na hrách se opět ukazuje, že Liberecký kraj je Mekkou zimních sportů a děti se zde v podstatě rodí s lyžemi nebo snowboardem na nohou. Jsme nejmenším krajem, ale po druhém dnu soutěží máme už 213 bodů, což je skvělý úspěch. Pro účastníky je to ochutnávka olympijské atmosféry, ale pevně věřím a doufám, že zatím stále sport vnímají spíš jako hru, než jako tvrdý boj o medaile,“ řekla náměstkyně hejtmana LK pro sport a zdraví Zuzana Kocumová, která závody sleduje přímo na sportovištích. „

„I když jsem prošla vrcholovým sportem, vnímám ho jako třešinkou na dortu, hlavní je mít z pohybu radost a zařadit ho jako neprosto samozřejmou součást každodenního života. Opravdu jsme nebyli stvořeni k tomu, abychom seděli u počítačů nebo televizních obrazovek. Proto by hlavní motivací rodičů nemělo být vychovat doma olympijského šampiona, i když česká hymna je tak krásná a při stoupající vlajce se hezky poslouchá,“ zavzpomínala bývalá juniorská mistryně světa v běhu na lyžích a účastnice OH v Naganu v roce 1998.

Alpské lyžování

Pořadatelé museli kvůli nedostatku sněhu přesunout závody z Velkého Meziříčí do Jihlavy na sjezdovku Šacberk a zde, i přes prakticky nulové sněhové podmínky, se organizátorům podařilo připravit precizní závodní trať, na které naši sportovci získali doposud čtyři medaile -
Anna Volková - 1. místo, slalom; Jan Ouvín - 1. místo, slalom; Veronika Vanická - 2. místo, paralelní slalom jednotlivců; Sára Novotná - 3. místo, slalom.

Běžecké lyžování

Na tratích v Novém Městě na Moravě to sportovcům z Libereckého kraje doslova jede. Jedenáct medailových umístění mluví za vše. Nejúspěšnější závodnicí z Libereckého kraje je prozatím Gabriela Masaříková, která má již ve svém držení zlato ze závodu na 2 km volnou technikou a stříbro z 2 km klasickou technikou. Ostatní závodníci jsou jí ale v patách:  Barbora Antošová - 2. místo, 2km klasicky a 3. místo, 2km volně; Jakub Kocián - 2. místo, 2km volně a 3. místo, 2km klasicky; Jakub Kudrnáč - 3. místo, 2km volně a 3. místo, 2km klasicky; Marie Rysulová - 1. místo, 2km klasicky a 3. místo, 2km volně; Tomáš Dufek - 2. místo, 2km klasicky.

Biatlon

Biatlonisté vybojovali již sedm medailí a najdeme mezi nimi i prozatím nejúspěšnějšího sportovce Libereckého výpravy. Štěpán Machač získal na tratích v Novém Městě na Moravě již dvě zlaté medaile v rychlostním závodu a v závodu s hromadným startem. Dokonale tak oslavil své včerejší třinácté narozeniny. O další cenné kovy se zasloužili: Tereza Žitná - 2. místo, rychlostní závod a 3. místo, závod s hromadným startem; Vítězslav Hornig - 2. místo, rychlostní závod a 3. místo, závod s hromadným startem;  Natálie Šikolová - 2. místo, závod s hromadným startem.

Lyžařský orientační běh

Ziskem zlaté medaile ve sprintu v lyžařském orientačním běhu, této nové lyžařské disciplíny pod dětskými olympijskými kruhy, se blýskl Josef Němeček, který se nakonec podělil o první místo se závodníkem z Moravskoslezského kraje díky na vteřinu stejnému dosaženému času.

Snowboarding

Všichni čtyři závodníci reprezentující nejsevernější kraj České republiky si ve své první závodní disciplíně – slalomu - vybojovali medaili. Dokonce z toho byly dvě zlaté, jedna stříbrná a jedna bronzová. Nejlépe ze všech sportovců se s těžkými podmínkami pro slalomáře na Šacberku vyrovnal v kategorii mladších žáků Martin Foldyna a v kategorii starších žáků Tomáš Počinek. Natálie Belocká získala v kategorii mladších žákyň stříbro a v kategorii starších žáček pak přidala Anna Janisová bronz.

V pořadí krajů po dvou  a půl dnech Her VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR, které se konají od 19. do 24. ledna v Kraji Vysočina, vedou mladí sportovci Libereckého kraje, kteří už získali 213 bodů.  Na druhém místě je Jihomoravský kraj se ztrátou 101 bodu a třetí místo patří průběžně Moravskoslezskému kraji s 94 body.

Kraj

Jan Ouvín

Andrea Kresničerová

Krasobruslení