Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Model Ještědu již vítá návštěvníky krajského úřadu

Model Ještědu již vítá návštěvníky krajského úřadu

[30098|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/jested1_9b1eaaaba4.jpg]

18. 02. 2009
[id:7550|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Pětimetrová maketa dominanty Liberce a Libereckého kraje ode dneška vítá návštěvníky sídla Krajského úřadu LK v ulici U jezu v Liberci.

Pásku před modelem modelu, který doputoval do foyer budovy po veletrzích cestovního ruchu v Brně a Praze, přestřihla statutární náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová, pověřená vedením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, jíž asistovali náměstek hejtmana Vít Příkaský a radní Zdeněk Bursa a Jaroslav Podzimek.

„Věřím, že  lidé, kteří navštíví sídlo Libereckého kraje, si rádi připomenou symbol Libereckého kraje, kterým propagujeme náš turistický region doma i v cizině,“ uvedla náměstkyně hejtmana s tím, že model bude umístěn v přízemí KÚLK do té doby, než bude putovat na nějaký další veletrh cestovního ruchu.

V průběhu slavnostního aktu podepsal jeden z budovatelů Ještědu architekt Otakar Binar listinu, kterou souhlasí s tím, aby  ministerstvo kultury ČR zažádalo  o zápis na seznam chráněných památek světové organizace UNESCO.

Otakar Binar je autorem návrhů interiéru hotelu. Součástí originální  stavby se stala Binarova křesla, stolky, postele, police, popelníky, zábradlí, kliky, věšáky, svítidla, radiátory i ventilace. Žel, o původní  mobiliář je ochuzena zejména kavárna.

Horský hotel a vysílač na Ještědu, je již národní kulturní památkou. Toto prohlášení je prestižní záležitostí, která je určena  pouze pro nejcennější české památky. O tom svědčí i skutečnost, že naposledy byl seznam rozšířen před čtyřmi lety. V kraji je Ještěd osmou takovou památkou.  Na seznamu jsou zdejší hrady a zámky Trosky, Lemberk, Sychrov, Zákupy, Frýdlant, Bezděz a Hrubý Rohozec.
Žádný televizní vysílač ještě v seznamu UNESCO není, stavba architekta Karla Hubáčka je také jediným vysílačem, které dostalo Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

 

 


 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302