Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Most v Trojzemí dostává jasné kontury

Mgr. Fulková Andrea

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 09. 08. 2016 18:18
  • Zastupitelstvo

Sdílet článek

Liberecký kraj dnes hostil trojstranné setkání, jehož hlavním tématem byl projekt mostu na Trojmezí. Hejtman Martin Půta, maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylsky, primátor města Žitavy Thomas Zenker, primátor města Boleslawiec a předseda polské části Euroregionu Nisa Piotr Roman, starosta města Bogatyně Andrzej Grzmielewicz a místostarosta Dominik Matelski i Pavel Farský, místostarosta města Hrádek nad Nisou jednali o realizaci stavby mostu, který by konečně propojil tři spolu sousedící země.

„Historie mostu na Trojzemí je poměrně dlouhá. Ovšem všechny ty roky se o záměru pouze hovořilo. Nyní je čas, abychom se společně domluvili, podpořili finančně projektovou přípravu i samotnou stavbu a konečně tak zařídili realizaci mostu. Stavba mostu je důležitá pro Bogatyni, Žitavu i Hrádek nad Nisou. Přinejmenším prezentuje schopnost spolupracovat, domluvit se a dotáhnout věci do fungujícího konce“ sdělil po jednání hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Jeho slova potvrzuje i primátor Žitavy Thomas Zenker: „Tento most také bude výsledkem naší schopnosti dohodnout se a společně zafinancovat stavební dílo, symbolicky spojující naše města a regiony, a to i když nemáme finanční podporu Evropské unie.“

Financování projektu není možné z evropských finančních zdrojů. „Není totiž žádný evropský program, který by zohledňoval trojstranné přeshraniční projekty. Paradoxně zde narážíme na znemožnění čerpání evropských peněz, i když se jedná o projekt fyzicky spojující tři země v srdci Evropy,“ vysvětluje hejtman.

Liberecký kraj, Dolnoslezské vojvodství i Svobodný stát Sasko si proto rozdělí náklady na financování projektové přípravy a následně i na financování stavebních činností. Finanční spoluúčast se předpokládá i u měst Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatyně. Předpokládaná hodnota celkové projektové dokumentace je 200 tis. EUR. Odhad potřebných financí pro stavbu mostu sahají k částce 1 mil. EUR.

„Realizace mostu je odhadovaná na 1 milion EUR. Projektová příprava bude stát zhruba 200 tisíc EUR. Možná se ta částka zdá někomu vyšší, ale bohužel neexistuje jedna projektová kancelář, která by dokázala dodat přípravu za všechny tři státy současně. Projektová příprava musí být vypracována třemi projektovými kancelářemi – polskou, německou a českou,“, upozorňuje místostarosta Hrádku nad Nisou Pavel Farský.

Aktuálním výsledkem jednání je doplnění pracovní skupiny Svazku tří měst a zajištění aktivního zapojení dotčených zemí, včetně domluvy finanční participace, na způsobu přípravy realizace mostu. Liberecký kraj také připraví návrh memoranda o spolupráci tří měst Hrádek nad Nisou – Žitava – Bogatyně a regionů Libereckého kraje, Dolnoslezského vojvodství a Svobodného státu Sasko, které by mělo být podepsáno v září v Liberci na zasedání Asociace evropských příhraničních regionů.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky