Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Muzejní noc láká na film, veterány, muziku i výtvarné dílny

22. 06. 2021

Po roční přestávce způsobené koronavirem se v pátek 25. června do kraje vrací Muzejní noc pod Ještědem. Během večera a noci otevřou od 18 do 23 hodin své brány muzea a galerie v Liberci, Jablonci nad Nisou i Vratislavicích nad Nisou. Netradiční zážitek návštěvníkům zpestří doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, výtvarných dílen pro děti a další kulturní dění. Vstup je zdarma.

„Letos účastníky čeká hned několik novinek,“ prozradila Petra Kašková, koordinátorka programu. „V Liberci je opět otevřené Severočeské muzeum, které prošlo velkou rekonstrukcí. Zahájili jsme spolupráci s Anifilmem a v neposlední řadě se do projektu Muzejní noci pod Ještědem připojila jablonecká Galerie N, kterou provozuje Technická Univerzita Liberec.“

Liberecké paměťové instituce nabízejí komentované prohlídky aktuálních výstav i stálých expozic. Oblastní galerie navíc zve na výtvarnou dílnu, která bude tentokrát probíhat pod taktovkou Anifilmu. Severočeské muzeum připravuje tradiční výstup na věž a stezku plnou zábavných úkolů v muzejním parku a filmové projekce Anifilmu. Technické muzeum návštěvníkům předvede čtyři technicky rozmanité pavilony, včetně pavilonu s vozy luxusních značek jako Rolls-Royce nebo Cadillac. iQLANDIA do svého programu letos zapojuje i iQPLANETÁRIUM.

„Lidé už si zvykli na bohatou nabídku o Muzejní noci. Prohlídky mají právě tím, že se odehrávají mimo běžný otevírací čas, mimořádnou atmosféru. Těším se, že po dlouhé době opět návštěvníci přijdou a seznámí se se všemi nabízenými novinkami,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie kromě výstavních projektů a komentovaných prohlídek nabízí výtvarnou dílnu pro děti i dospělé. Z ručně zhotovených svícnů pak návštěvníci rozsvítí muzejní park. Atmosféru podbarví koncerty skupin NekrmiT a Anabáze. Památník Jany a Josefa V. Scheybalových, jež dnes patří pod organizaci Kultura Jablonec, prezentuje výstavu nejen v Domě Scheybalových, ale také v Kostele sv. Anny.

Galerie MY, též sídlící v Domě Scheybalových, vybízí k návštěvě hned tří výstav v interiéru a jedné umístěné v ulicích města. Galerie N chystá zahájení výstavy Bakalaureátů spojené s módní přehlídkou, workshopy a komentované prohlídky vedené pedagogy z liberecké Technické univerzity.

Vratislavice nad Nisou lákají především fanoušky automobilového průmyslu k zhlédnutí unikátních exponátů. Rodný dům Ferdinanda Porscheho si připravil komentované prohlídky expozic, tematický dětský koutek a o občerstvení v kavárně. Automuzeum Vratislavice nabízí komentované prohlídky svých nejlepších exponátů, ochutnávku alko i nealko nápojů, baristickou show a skákací hrad pro děti.

Nadále však platí bezpečnostní a hygienická opatření v souvislosti se současnou pandemickou situací, které jsou uvedeny na webových stránkách zúčastněných institucí. Návštěvníci Muzejní noci pod Ještědem by se měli připravit na situaci, kdy vstup na akci bude ze strany pořadatelů regulován.

Podobně jako v minulých letech bude zajištěna kyvadlová doprava historickými autobusy a tramvajemi mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou se zastávkou ve Vratislavicích nad Nisou.

Podrobný program jednotlivých organizací a jízdní řády historických autobusů a tramvají jsou k dispozici na webových stránkách, Facebooku a v informační brožuře, která bude zdarma k dispozici v zúčastněných institucích a v infocentrech. Kliknout lze například sem: https://www.liberecky-kraj.cz/dre-cs/73766-muzejni-noc-pod-jestedem.html.

Projekt Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí, který volně navazuje na Mezinárodní den muzeí. Tuto akci společně pořádají: Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum v Liberci, Technické muzeum Liberec, iQLANDIA, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Kultura Jablonec, Galerie MY, Galerie N, Automuzeum a Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích. Akce probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, Statutárního města Liberce a Statutárního města Jablonce nad Nisou.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324