Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Muzejní noc pod Ještědem nabídne spoustu zážitků

07. 05. 2015

Na oficiální Národní zahájení Festivalu muzejních nocí naváže Muzejní noc pod Ještědem. Koná se v pátek 15. května na několika místech v Liberci a sousedním Jablonci nad Nisou. Na venkovním pódiu ve Vítězné ulici (u Oblastní galerie Liberec) program odstartuje v 17:00 hodin a slavnostně jej před půlnocí zakončí ohňostroj. Řada připravených aktivit se inspiruje tématem letošního ročníku „Světlo a oheň“.

Narůstající úspěch jednotlivých ročníků Festivalu muzejních nocí dal vzniknout myšlence slavnostního Národního zahájení, které se stalo již po osm let každoroční tradiční akcí konanou vždy pod záštitou jednoho z krajů a ve spolupráci s Asociací krajů České republiky. V letošním roce byl pro Národní zahájení vybrán právě Liberec s tím, že Liberecký kraj jako zřizovatel Severočeského muzea i Oblastní galerie Liberec se přihlásil k tomu, že se stane garantem a hlavním koordinátorem akce s největším finančním podílem. Důležitými partnery jsou i statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou.

„Liberecký“ program, který zaplní křižovatky ulic Vítězná a Masarykova, bude velmi bohatý a návštěvníci se mohou těšit jak na různá vystoupení na venkovním podiu, tak na doprovodné programy. Severočeské muzeum, Oblastní galerie Liberec a Technické muzeum, které budou moci zájemci navštívit zdarma, mají připraveno mnoho zajímavých aktivit. Vlastní stánek s „vědeckým“ programem bude mít v prostorách muzejního parku iQLANDIA. Zajímavou novinkou pro letošní rok je zpřístupnění věže Lidových sadů a večerní volný vstup do liberecké botanické zahrady. Slavnostní program v Liberci vyvrcholí ve 23:30 hodin velkým ohňostrojem.

„Liberecký kraj je hlavním koordinátorem a také garantem Národního zahájení. Na nebývale bohatém programu se však podílí mnoho partnerů, kdy každý má nenahraditelnou úlohu. Oceňuji, že všechny instituce se do Muzejní noci pod Ještědem velmi aktivně a zodpovědně zapojily. Přípravy programu této výjimečné události započaly již v lednu a věřím, že návštěvníci budou spokojeni a odnesou si mnoho zážitků. Všichni jsou srdečně vítáni,“ říká statutární náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

„Jsme rádi, že se můžeme na akci jako krajské město spolupodílet a nabídnout návštěvníkům volné vstupy do našich organizací. Například večerní prohlídka botanické zahrady, která při této příležitosti poprvé letos otevře i loni dokončený pavilon leknínů s viktoriemi, bude určitě úchvatná,“ uvedl náměstek primátora města Liberce pan Ivan Langr.

Milovníky historických dopravních prostředků jistě potěší i historická tramvaj Boveraclubu, která bude jezdit ze zastávky „Rybníček“ na konečnou stanici „Lidové sady“. Dopravu z/do Jablonce nad Nisou budou v hodinových intervalech tradičně zajišťovat historické autobusy, které patří společnosti Busline.

„Jablonecká“ část festivalu se koná v Muzeu skla a bižuterie a v Domě Jany a Josefa Scheybalových. Na obou místech návštěvníky čeká atraktivní kulturní program, například kvíz „Hledej světlo v muzeu“, dále výtvarné dílny a před půlnocí se mohou všichni těšit na překvapení.

Po celou dobu se návštěvníci budou moci občerstvit u stánků s regionálními potravinami.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624