Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

01. 12. 2023

Poslední prosincový den letošního roku skončí činnost Infopointu Ukrajina, který byl součástí přeshraničního projektu Jsme s vámi – společně pro Ukrajinu. Jeho cílem bylo mimo jiné řešení uprchlické krize ve spolupráci s dalšími subjekty. Lidé si díky tomu mohli vyřídit víza, dokumenty k zaměstnání a ubytování či získat užitečné rady z oblasti zdravotnictví, cestovního ruchu nebo vzdělávání. Informace pomáhaly uprchlíkům postupně se začlenit do české společnosti.

Poradenství zabezpečí od nového roku držitelům dočasné ochrany v ukrajinštině Centrum na podporu integrace cizinců a Člověk v tísni. Nadále zůstávají k dispozici také infolinky klientského centra Ministerstva vnitra či Úřadu práce,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

„V rámci projektu se povedlo uskutečnit spoustu dalších aktivit, a to například dva turnusy mezinárodních táborů pro české, polské a ukrajinské děti, či zlepšit vztahy ve školách. Zavedli jsme také Ukrajinský klub a čtení pro děti, které se konaly v liberecké knihovně. Všechny tyto aktivity pomohly integraci dětí, ale i rodičů v České republice,“ dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Ve středu 22. listopadu 2023 se uskutečnila v polských Jakuszycích závěrečná konference, kde odborníci představili aktivity projektu a zhodnotili návrhy na zlepšení k řešení uprchlické krize.

Aktualizace k 14. únoru 2024:

Shrnutí projektu – co se povedlo:

1. zajistit dva turnusy pobytových táborů s účastí 20 českých, 20 polských a 20 ukrajinských dětí ve spolupráci s  příspěvkovou organizací STŘEVLÍK
  2. podpořit finančně aktivity krajské knihovny zacílené pro ukrajinské děti a jejich rodiče – 20 čtení a 10 ukrajinských klubů
  3. nakoupit 59 knih v ukrajinštině a poskytnout je knihovně k zapůjčování
  4. zafinancovat mzdové výdaje na InfoPOINTu Ukrajina pro 2 zaměstnance
  5. zvelebit vizáž InfoPOINTu vizuálním stylem, vytvořit tematické okruhy pro zveřejňované informace v tomto prostoru aj.
  6. zajistit tzv. intervence na základních školách, tj. programy na zlepšení klima v kolektivu celkem pro 12 tříd, kde jsou ve větším počtu ukrajinští žáci
  7. zapojit 42 osob zejména spolupracujících subjektů (i krajských úředníků) do činnosti pracovních skupin, v kterých byla vedena diskuze na téma uprchlické krize
  8. spolupracovat se 4 zástupkyněmi polského partnera, tj. Dolnoslezského vojvodství

logo Jsme s vámi a bla bla